Wspólne śpiewanie jest popularną w ostatnich latach i godną polecenia formą świętowania narodowych rocznic. Tym razem i my przyłączyliśmy się do pięknej akcji popularyzowania zapomnianych pieśni i kultywowania polskich tradycji.
12 listopada 2015 roku, dzień po obchodach Święta Niepodległości, uczniowie klas IV i T, III c LO, II b LO oraz I b i I c LO zaprosili swoich kolegów i nauczycieli do chóralnego śpiewu.
Spotkanie było nietypową lekcją historii. Powędrowaliśmy śladem husarzy w mocnej zbroi, poprowadziliśmy słuchaczy borem lasem, powitaliśmy majową jutrzenkę, z powstańcami wołaliśmy Hej, kto Polak, na bagnety! Wraz z Chłopcami od Parasola broniliśmy Pałacyku Michla, z warszawskimi dziećmi poszliśmy w bój. Widownia miała niecodzienną okazję, by popisać się wokalnymi umiejętnościami, bo organizatorzy przygotowali śpiewnik patriotyczny, w którym zostały zamieszczone teksty wszystkich pieśni. Aby uczniowie poczuli uroczysty charakter spotkania, otrzymali symboliczne biało-czerwone wstążeczki.
Wspólne śpiewanie zorganizowały polonistki: Magdalena Frączek, Izabela Mazur i Elżbieta Stępień, a do nauczycielskiego chóru dołączyły panie: Katarzyna Kurowska, Małgorzata Kwiatkowska, Lilla Kowalska, Anna Dudkiewicz, Maria Miśkiewicz i Katarzyna Kotula. Za przygotowanie kotylionów dziękujemy uczennicom klasy I b LO, za pracowicie zszyte wstążeczki – pani Katarzynie Kurowskiej, a za akompaniament Wojciechowi Wdowiakowi z klasy III d T oraz Marcinowi Wołoszynowi z II c T.
(Opracowanie: Izabela Mazur, zdjęcia: Anna Wybraniec, Izabela Mazur)