W Sejmie i Belwederze

Nasza wycieczka do Warszawy rozpoczęła się dość wcześnie rano (o godz. 4:30). Pierwszym punktem programu był gmach parlamentu na ul. Wiejskiej. Celem było zapoznanie z pracą posłów, funkcjonowaniem władzy ustawodawczej w Polsce. Sejmowy gmach większość z nas widziała tylko na ekranach telewizyjnych, przebywając w środku mogliśmy się wczuć w jego atmosferę i porównać swoje wyobrażenia.

W towarzystwie pani przewodnik zwiedziliśmy Salę Plenarną, Salę Kolumnową, Hol Główny (akurat w tym czasie miała miejsce konferencja prasowa Ryszarda Petru). Przez chwilę staliśmy przy tablicy upamiętniającej parlamentarzystów zamordowanych przez okupantów w czasie II wojny światowej, oraz tablicy poświęconej posłom i senatorom, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Niestety na korytarzach sejmowych nie spotkaliśmy obecnych parlamentarzystów, gdyż dopiero 12 listopada nastąpiło pierwsze posiedzenie nowo wybranego sejmu i senatu.

Kolejnym punktem wycieczki był Belweder, do niedawna miejsce zamieszkania Prezydenta RP. Mogliśmy obejrzeć miejsca w których Prezydent RP przyjmuje głowy państw, wręcza ordery i odznaczenia. Po Belwederze oprowadzał nas pan przewodnik. Zwiedziliśmy m.in. Salę Białą, Salę Niebieską, Salę Orderu Virtuti Militari, Kaplicę Belwederską (gdzie witraże w oknach wykonała pracownia Jerzego Owsiaka), a także Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z dużym zainteresowaniem oglądaliśmy ekspozycję poświęconą Marszałkowi Piłsudskiemu. Niemal 3 tysiące pamiątek znajduje się w grotach z kolebkowym sklepieniem. Wśród nich są m.in. portrety, rodzinne zdjęcia, medale z jego wizerunkiem, różnego rodzaju dokumenty.

Zachęcamy uczniów naszej szkoły do zwiedzenia tych miejsc.

Opracowanie: Dorota Albiniak, zdjęcia: Anna Wybraniec