Spotkanie z Bernice Steinhardt

HOT-INFO

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kiedy w październiku ubiegłego roku uczniowie klasy I a G (obecnej II a G) oglądali w bibliotece niezwykłe haftowane obrazy Esther Nisenthal Krinitz i próbowali opisać przedstawione na nich dramatyczne sceny z życia autorki, nie było pewne, czy to wydarzenie będzie miało ciąg dalszy. Okazało się jednak, że zapowiadana wówczas wizyta córki Esther – Bernice Steinhardt – dojdzie do skutku i nasi gimnazjaliści otrzymali na nią zaproszenie.

26 października niewielka, bo dziewięcioosobowa grupka uczniów klasy II a (tych, którzy wyrazili chęć uczestniczenia w spotkaniu) pod opieką pani Izabeli Mazur ponownie znalazła się w gościnnej bibliotece przy ulicy Zielińskiego.

Uczniom towarzyszyły także dwie nasze anglistki: panie Anita Charchut oraz Agnieszka Zdyb, które zgodziły się pełnić rolę tłumaczek, ponieważ pani Bernice i jej mąż mieszkający w Stanach Zjednoczonych nie znają języka polskiego, a większość gości, wśród których były także panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kraśniku i kilka innych osób zainteresowanych spotkaniem, niedostatecznie władają angielskim. Na rozpoczęcie prezentacji filmu i rozmowy z córką Esther Nisenthal Krinitz musieliśmy trochę poczekać, niech więc nikogo nie zdziwi zdjęcie, na którym młodzież radośnie objada się pizzą. Potem nastąpiła bardziej oficjalna część spotkania, podczas której pani Bernice opowiadała o obrazach swojej matki, Żydówki, która w czasie wojny była rówieśniczką naszych gimnazjalistów i przetrwała wraz z siostrą dzięki własnej odwadze i determinacji oraz pomocy gospodarzy z okolic Kraśnika. Była też chwila na rozmowę i zaskakujące odkrycia, okazało się bowiem, że starsi mieszkańcy naszego regionu dobrze pamiętali tamte wydarzenia i tę pamięć przekazali swoim dzieciom.

Spotkanie, w którym mieli okazję uczestniczyć uczniowie klasy II a G, było nie tylko lekcją lokalnej historii toczącej się tymi samymi tragicznymi drogami, co WIELKA historia II wojny światowej. Gimnazjaliści otrzymali też niecodzienną możliwość kontaktu z „żywym” i bardzo starannym językiem angielskim i przekonać się, na ile ich językowe umiejętności odpowiadają potrzebom współczesnego otwartego świata. Wierzymy, że wynieśli z tego wydarzenia także niezapomniane przeżycia...

(Opracowanie i zdjęcia: Izabela Mazur)