WYCIECZKA DO FABRYKI APARATURY I URZĄDZEŃ "FAMET" SA.

22 października 2015 roku uczniowie klasy IIh oraz IIId Technikum Mechanicznego o specjalności obróbka skrawaniem uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Fabryki Aparatury i Urządzeń  "FAMET" SA. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Zakładu Produkcyjnego nr 5 w Annopolu Fabryki Aparatury i Urządzeń "FAMET” SA. Zakład ten zajmuje się produkcją komponentów do maszyn budowlanych, elektrycznych i generatorów oraz elementów turbin wiatrowych o mocy od 2 do 3,5 MW, dla firm takich jak: Enercon, Vestas. Posiada autoryzacje: TÜV oraz Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001.

Na terenie zakładu powitał nas Dyrektor Zakładu nr 5 p. Janusz Machura. Przewodnikami po zakładzie byli Dyrektor Techniczny ZP5 p. Robert Myszak oraz technolog p. Jerzy Jedliński. Uczniowie obejrzeli proces wytwarzania elementów generatorów do siłowni wiatrowych. Zaprezentowano nowoczesny park maszynowy z wykorzystaniem obrabiarek cnc, centrów obróbczych, nowoczesnych robotów spawalniczych, a także komór związanych ze wstępnym przygotowaniem powierzchni oraz ich konserwacją i zabezpieczeniem. Spotkaliśmy również wśród kadry pracowniczej absolwentów naszej szkoły, którzy pracują na odpowiedzialnych stanowiskach np. programista, kontroler jakości, inspektor bhp.

Kolejnym etapem wycieczki był przejazd do Jędrzejowa oraz zwiedzanie Zakładu nr 2. Produkowane są tu komponenty do maszyn budowlanych, elektrycznych i generatorów, elementów turbin wiatrowych, osłon teleskopowych do obrabiarek, żaluzji i bloków łożyskowych. Ponadto wykonywane są usługi z zakresu obróbki mechanicznej. Zakład Produkcyjny nr 2 posiada autoryzacje: TÜV oraz Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001. Na teren zakładu wprowadził nas p. Grzegorz Kurek, który omawiał i prezentował nam procesy produkcyjne wykonywane w zakładzie. Przedstawił nam m.in. maszyny do cięcia tlenem cnc, maszyny do cięcia gazowego cnc, maszyny do cięcia laserem cnc, zwijarkę do blach cnc, centrum obróbcze cnc. Przy centrum zaprezentowano nam uzbrojenie obrabiarki oraz możliwości obróbcze. Następnie uczniowie obejrzeli nowoczesną lakiernię do malowania elektrostatycznego oraz montaż niektórych półfabrykatów. Na zakończenie zostaliśmy zaproszeni na krótką rozmowę przez Pana Prezesa  Janusza Bidasa.

Składamy serdeczne podziękowania dla Dyrektora Zakładu nr 5 p. Janusza Machury oraz Dyrektora zakładu nr 2 p. Janusza Bidasa, a także dla pracowników Zakładów Mechanicznych "FAMET" SA w Annopolu oraz Jędrzejowie za umożliwienie zwiedzania i dokładną prezentację zakładów oraz szczegółowe przedstawienie najnowszych osiągnięć związanych z obrabiarkami sterowanymi numerycznie. Składamy również podziękowania dla p. Roberta Myszaka za duży wkład pracy związanej z przygotowaniem i organizacją naszej wycieczki. Jesteśmy przekonani, że dalsza współpraca między naszymi podmiotami będzie się pozytywnie się rozwijać. Opiekunami wycieczki byli: Bernarda Jarzyna, Paweł Porębski oraz Krzysztof Czubiński.

(Opracowanie: Krzysztof Czubiński,  zdjęcia: Paweł Porębski, Krzysztof Czubiński)