Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przed trzema laty przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jej celem jest popularyzowanie fundamentalnych w polskiej kulturze dzieł, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach.
Przedsięwzięcie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, w 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry a w 2014 roku „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.
5 września Narodowe Czytanie rozpoczął prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą. W warszawskim Ogrodzie Saskim przez cały dzień dzieło Prusa czytali znani aktorzy, m.in. Jerzy Radziwiłowicz, Anna Dymna, Jan Peszek, Małgorzata Foremniak.
Do akcji postanowiliśmy włączyć się i my - nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół nr 3. Szkolne Czytanie odbyło się 17 września w świetlicy. Wspólną lekturę powieści poprzedziła prezentacja multimedialna, w której pojawiły się m. in. fotosy z filmowej adaptacji „Lalki” w reżyserii Wojciecha Hasa i serialu telewizyjnego w reżyserii Ryszarda Bera, w której główną rolę zagrał, nieżyjący już Jerzy Kamas (zmarł 23 sierpnia tego roku) .
A potem??? Potem przenieśliśmy się do literackiego świata powieści by wraz z bohaterami przeżywać radości i smutki: z Wokulskim nieszczęśliwą miłość do Łęckiej, z Rzeckim jego fanatyczne wręcz uwielbienie rodu Napoleonów czy uczestniczyć w emocjonalnych rozterkach panny Izabeli. Wspólne czytanie było świetną okazją by się zjednoczyć, przeżyć intelektualną przygodę, posłuchać pięknych interpretacji (nie tylko nauczycielskich) czy… poznać się trochę z innej strony.
Wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji - uczniom i nauczycielom - pięknie dziękujemy!!! Do zobaczenia-usłyszenia za rok!!! Organizatorki Szkolnego Czytania: Magdalena Frączek, Izabela Mazur, Elżbieta Stępień.
Opracowanie: Elżbieta Stępień, zdjęcia: Magdalena Frączek