Obchody Dnia Patrona i ślubowanie klas pierwszych

10 kwietnia 2015 r.  w Zespole Szkół nr 3 obchodziliśmy uroczystość Dnia Patrona, połączoną ze ślubowaniem pierwszych klas mundurowych, realizujących innowacje pedagogiczne "Wojsko i straż graniczna", "Szkolenie Wojskowe" oraz „Przygotowanie do pracy w służbach mundurowych” .

W uroczystości wzięli udział: Lubelski Kurator Oświaty Krzysztof Babisz, Wicestarosta Kraśnicki Mariusz Socha, Burmistrz Miasta Kraśnik Mirosław Włodarczyk, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Lubelskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Wac – Włodarczyk, Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej dr hab. inż. Anna Rudawska, reprezentant Dowódcy Wielonarodowej Brygady w Lublinie mjr Krzysztof Szymański, przedstawiciel 5 Kresowego Batalionu Saperów w Krośnie Odrzańskim ppor. Elżbieta Sarnecka, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku bryg. Artur Bis, reprezentant Komendanta Powiatowego Policji w Kraśniku komisarz Jacek Dzikowski, przewodnicząca ZW NSZZ „Solidarność” Dorota Posyniak, wiceprezes zarządu FŁT w Kraśniku Jacek Jurak, właściciel firmy PPW NABOR Władysław Naborczyk, dyrektorzy szkół i placówek oświatowo - wychowawczych prowadzonych przez Powiat Kraśnicki, pracownicy szkoły, rodzice, uczniowie.

Dzień Patrona rozpoczął się mszą w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej. Po mszy nastąpił przemarsz do Powiatowego Centrum Sportu i Rekreacji przy Zespole Szkół nr 3, gdzie odbyła się część oficjalna i artystyczna.

Oficjalną część uroczystości rozpoczął dyrektor Zespołu Szkół nr 3 Andrzej Ciupak, który w swoim przemówieniu, zwracając się do zaproszonych gości, grona pedagogicznego, rodziców i społeczności uczniowskiej nawiązał do słów patrona Juliusza Słowackiego - „Póki jesteśmy młodzi, wszystko jest przed nami” oraz podkreślił ich ponadczasowy wymiar. Wyraził nadzieję, że wielki potencjał, jaki tkwi w młodzieży zostanie dobrze wykorzystany, a twórczość wielkiego poety stanie się dla niej inspiracją i wskazówką do działania. Pod koniec wystąpienia dyrektor przypomniał o wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 r. Ofiary katastrofy smoleńskiej zostały uczczone minutą ciszy.

Następnie głos zabrali: Lubelski Kurator Oświaty Krzysztof Babisz, Wicestarosta Kraśnicki Mariusz Socha, Burmistrz Miasta Kraśnik Mirosław Włodarczyk, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Lubelskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Wac – Włodarczyk, Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej dr hab. inż. Anna Rudawska oraz absolwentka naszej szkoły ppor. Elżbieta Sarnecka, reprezentująca 5  Kresowy Batalion Saperów w Krośnie Odrzańskim. Ppor. Elżbieta Sarnecka w swoim przemówieniu odniosła się do lat szkolnych spędzonych w Zespole Szkół nr 3 i podkreśliła, że placówka dba nie tylko o to, by uczniowie zdobywali wiedzę i umiejętności, ale także o ich wychowanie z poszanowaniem Boga, honoru i ojczyzny. Skierowała słowa podziękowania do nauczycieli i trenerów.

Następnie po raz czwarty w historii szkoły odbyło się ślubowanie uczniów pierwszych klas mundurowych, które poprowadził ppor. rez. Henryk Józiuk.

Po ślubowaniu odbyła się część artystyczna przygotowana na podstawie „Balladyny” Juliusza Słowackiego przez uczniów naszej szkoły pod bacznym okiem pani Elżbiety Bernackiej i Eulalii Niedzielskiej – Klimek. Część artystyczna zakończyła się muzycznym akcentem. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowała uczennica Wiktoria Jarzynka, której towarzyszył szkolny zespół muzyczny pod kierownictwem pana Andrzeja Szybińskiego.

Opracowanie: Iwona Zielińska, zdjęcia: Karolina Wieczorek, Sylwia Sokół - 3 e SMS, Maria Miśkiewicz