Wycieczka do kraśnickiego przedsiębiorstwa PPW „NABOR”

W dniu 9 kwietnia uczniowie z klasy IID TM uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej do kraśnickiego przedsiębiorstwa PPW „NABOR” pod opieką nauczycieli Warsztatów Szkolnych p. Zbigniewa Słowaka, Andrzeja Szybińskiego i Dariusza Młynarskiego. W trakcie zwiedzania zakładu młodzież mogła zaznajomić się z najnowocześniejszymi sposobami obróbki skrawaniem, jak również prześledzić proces produkcji poszczególnych wyrobów.

Uczniowie obserwowali powstawanie programu CNC w biurze technicznym, gdzie pracownicy szeroko wyjaśniali poszczególne etapy swojej pracy. Następnie widzieliśmy pracę nowoczesnych obrabiarek CNC na czele z centrum obróbkowym MIKRON HPM 800U, która jest obrabiarką jedną z najlepszych na świecie. Firma „NABOR” wykonuję elementy dla branży lotniczej, więc zobaczenie, jak wygląda produkcja skomplikowanych części do samolotów było dla uczniów ciekawym doświadczeniem. Wykonane elementy wędrują do izby pomiarów i tam można było dowiedzieć się, jak skomplikowane i wymagające są procedury dotyczące kontroli jakości. Zainteresowanie wzbudziły również inne sposoby obróbki jak elektrodrążenie oraz wykrawanie blach.

Na koniec współwłaściciel firmy Pan Wojciech Naborczyk opowiedział młodzieży o swoim zakładzie, jego możliwościach oraz bezustannym rozwoju, a także możliwości zatrudnienia. Ta ostatnia informacja szczególnie zainteresowała naszych uczniów ponieważ właśnie oni kształcą się w specjalności operator obrabiarek skrawających.

Bardzo serdecznie dziękujemy właścicielom, dyrekcji oraz pracownikom za umożliwienie nam zwiedzenia firmy i poświęcenie swojego cennego czasu.

Opracowanie: A. Szybiński, zdjęcia: D. Młynarski