W NASZYCH SERCACH TRZEPOCZE SIĘ ORZEŁ

Każda kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to okazja do przypomnienia sobie, że ponad wszystko jesteśmy Polakami. Rocznicowa akademia odbyła się 25 kwietnia 2013 roku w szkolnej świetlicy.

Uroczystość przygotowana przez uczniów klas gimnazjum, liceum i technikum pod kierunkiem pań: Marty Florek, Anety Kryk i Justyny Tomaszewskiej była zainscenizowaną lekcją historii, którą poprowadził... sam król Stanisław August Poniatowski.

Zasiadający w ławkach szkolnych odmówili współpracy z nauczycielem, ale królewski autorytet sprawił, że bez protestu wyrecytowali już niemal zapomniany wierszyk „Kto ty jesteś? – Polak mały” i wysłuchali wykładu o wydarzeniu, które miało miejsce 222 lata temu. Na scenie stanęły personifikacje trzech zaborców – Rosji, Prus i Austrii, a także rozdzieranej na trzy części Polski. Dramat niewoli narodowej symbolicznie zilustrowały „Mury” Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu uczennic klasy pierwszej – Weroniki Ziemiańskiej i Wiktorii Jarzynki, którym towarzyszyli gitarzyści – Kamil Szybiński i Kamil Marzec wspierani przez pana Andrzeja Szybińskiego. Ten sam zespół przygotował także przejmujący „Pocałunek” Zbigniewa Hołdysa.

Słowa "W naszych sercach trzepocze się orzeł" zamknęły trzeciomajową uroczystość. Za jej przygotowanie pani wicedyrektor Anna Mazik podziękowała uczniom i nauczycielom, podkreślając przy tym, że w tym ważnym dniu bodaj po raz pierwszy swoje artystyczne zdolności mogli zaprezentować na szkolnej scenie nasi gimnazjaliści.