Hasła: „Ślady przeszłości”, „Ciągle widzę ich twarze” oraz „(Nie) nasi sąsiedzi” patronowały trzeciej edycji konkursu poświęconego kulturze i historii polskich Żydów, która odbyła się w naszej szkole we wtorek 23 kwietnia 2013 roku.
Tym razem tematyka międzyszkolnego współzawodnictwa została ograniczona do losów społeczności żydowskiej Kraśnika i okolicznych miejscowości. Uczestnicy mieli możliwość zaprezentowania swojej wiedzy w dowolnie wybranej formie, która odpowiadała ich zainteresowaniom i umiejętnościom.
W konkursie wzięło udział 6 zespołów – jedno-, dwu- i trzyosobowych. Po raz pierwszy gościliśmy uczestników spoza naszej szkoły –uczennice klasy pierwszej liceum w Urzędowie przyjechały pod opieką pani Anny Wójcik. Pozostałe grupy tworzyli licealiści z klas pierwszych i drugich Zespołu Szkół nr 3. Zaprezentowane prace miały różną formę – opowieści ilustrowanej fragmentami historii mówionej i muzyką, prezentacji komputerowej, plakatu, albumu oraz zestawu fotografii. Tak jak oczekiwaliśmy, pomysłów było tyle, ile zespołów. Nic dziwnego, że komisja konkursowa miała kłopot z przyznaniem nagród.
W czasie, gdy jury podejmowało decyzję, uczniowie zostali zaproszeni do wspólnej zabawy plastycznej, będącej zarazem realizacją „Projektu Pamięć” krakowskiego Muzeum Galicja. Rysowali portrety żydowskich mieszkańców Kraśnika i okolic, na których losach zaważyła historia II wojny światowej i Zagłada. Zamknięciem tej części konkursu była publiczna prezentacja prac połączona z informacją o narysowanej osobie.
Jury przyznało I miejsce i nagrody ufundowane przez Ośrodek Brama Grodzka w Lublinie uczniom klasy I b LO. Zespół tworzyli: Adrian Malec, Rafał Sagan i Karol Kolasiński. Wyróżnienie i książki otrzymały dziewczęta z klasy I a LO z Urzędowa: Kinga Broniec, Karolina Oseredczuk i Klaudia Pagacz, a pozostali uczestnicy zostali uhonorowani dyplomami.
Opiekunkami konkursu były polonistki: Anna Łomnicka – Staniec, Izabela Mazur i Małgorzata Mazur.