W dniu 15.11. 2017 roku odbyła się wycieczka mająca na celu pokazanie młodzieży zabytków sakralnych i uświadomienie ich znaczenia dla społeczności lokalnej oraz potrzebę ochrony.
W przedsięwzięciu współfinansowanym przez Starostwo Powiatowe w Kraśniku, wzięło udział 46 uczniów z klas: 1 b LO, 1 c T i 2 a T z Zespołu Szkół nr 3 w Kraśniku pod opieką nauczycieli: Teresy Toporowskiej, Marty Florek i Sławomira Rubaszko.
Zobaczyliśmy 2 kościoły w Kraśniku, Kaplicę Trójcy Św. w Stróży, drewniane kościoły w Rzeczycy Ziemiańskiej i Dzierzkowicach.
Na początku przewodnik wycieczki zapoznał młodzież z historią Kraśnika i wkomponowaną w nią budowę, rozbudowę i wyposażenie zabytkowych dziś kościołów: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Św. Ducha.
Opowiadając o kościele Wniebowzięcia NMP, zwrócił szczególną uwagę na odkrycia archeologiczne, których dokonano podczas remontu kościoła.
W kościele Świętego Ducha młodzież dowiedziała się o jego pierwotnym przeznaczeniu, zobaczyła znajdujące się w nim najcenniejsze przedmioty oraz poznała życiorysy sławnych rektorów, z ks. Stanisławem Zielińskim na czele. Obejrzała też otoczenie kościoła – dzwonnicę, kapliczki, pomniki, nagrobki i groby (ks. S. Chmiela i męczennika ks. S. Zielińskiego).
W Stróży podziwialiśmy unikatową pod względem architektonicznym Kaplicę w kształcie trójkąta. Wewnątrz widzieliśmy kwadratową kruchtę, niewielkie prezbiterium w kształcie trapezu i tuż za ołtarzem bardzo małą trójkątną zakrystię. Zainteresowanie młodzieży wzbudził rzadko spotykany kształt dachu.
W Rzeczycy Ziemiańskiej urzekł nas jednonawowy, zrębowej konstrukcji, z drewna modrzewiowego, kościół pw. Przemienienia Pańskiego. Wewnątrz przepiękne polichromie, obrazy i rzeźby.
Natomiast w Dzierzkowicach ks. Proboszcz bardzo ciekawie opowiedział o historii kościoła. Zwrócił uwagę na cenne wnętrze: ołtarz główny, rokokowe ołtarze boczne, ambonę i chrzcielnicę oraz chór muzyczny, na który zaprosił młodzież i pozwolił grać na organach. Pokazał także wyjątkowe miejsce, niedostępne na co dzień. Na koniec młodzież została poczęstowana przez niego słodyczami.
Opracowanie i zdjęcia: Teresa Toporowska