Wycieczka przyrodnicza do Bęczyna

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

W dniu 6 kwietna 2017 roku klasa I c T wraz z opiekunami p. E. Mariańską i p. E Bernacką była na wycieczce przyrodniczej w Bęczynie połączonej ze zwiedzaniem pomników w Urzędowie. Wycieczka zorganizowana była przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kraśniku w ramach projektu: „Co Ziemia Kraśnika oferuje turystom, atrakcje turystyczne w Powiecie Kraśnickim”.

Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z miejscami atrakcyjnymi pod względem przyrodniczym w powiecie kraśnickim, zachęcenie młodzieży to uprawiania turystyki, jak również integracja zespołu klasowego.

Pierwszym etapem wycieczki był Urzędów, gdzie znajduje się pomnik Orląt Lwowskich, zbudowany z głazów narzutowych zwieńczonych orłem karmiącym orlęta. Na cokole widnieje napis: „Orlętom, Dzieciom – Bohaterom poległym w roku 1918/1919 w walkach o polskość Lwowa i niepodległość Ojczyzny – dzieci i nauczycielstwo szkoły powszechnej, Urzędów 22.V.1926 r.” Pomnik jest dziełem Józefa Rachwała podobnie jak Pomnik Józefa Piłsudskiego. W dniach od 1 do 22 listopada 1918 roku toczyły się zacięte walki o Lwów, do którego wkroczyli Ukraińcy. Za broń chwycili jego mieszkańcy, a wśród nich uczniowie – dziewczęta i chłopcy. Bronili miasta i ginęli walcząc o jego powrót do wolnej Polski. Młodzieńców nazwano „Orlętami”.

Młodzież odwiedziła następnie pomnik Józefa Piłsudskiego usytuowany W pobliżu kościoła parafialnego, ufundowany w 1936 roku. Na szczycie pomnika umieszczona jest rzeźba orła, pod nim medalion z popiersiem i napisem w otoku: „Józef Piłsudski – Marszałek” , a później „Wodzowi i Bojownikom o Wolność i Niepodległość – Legioniści i Peowiacy powiatu janowskiego”.

Kolejnym etapem wycieczki był pomnik przyrody znajdujący się w lesie Wolski Bór- 300 letni „Dąb Marcin” Podczas spaceru po lesie towarzyszyli młodzieży podleśniczy Piotr Krasnowski i pani Ewelina Malarczyk z leśnictwa Wolski Bór. Pan Krasnowski przekazał młodzieży wiele ciekawych informacji dotyczących roślinności i zwierząt zamieszkujących te tereny oraz chętnie odpowiadał na pytania uczniów. Przypomniał również młodzieży jak ważna jest ochrona lasu, na czym polega wycinka lasu i omówił ciekawe miejsca , rezerwaty warte zobaczenia.

Wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Zachęcamy do zwiedzania miejsc atrakcyjnych przyrodniczo w naszym powiecie.

Osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie projektu na terenie szkoły to p. E. Mariańska i E. Bernacka.

Opracowanie E. Bernacka