"To była lekcja historii...!"

W środę 15.03.2017 r. niektórzy uczniowie klas I a, b, d, h T, III a i I a GS oraz I c ZSZ wybrali się na jednodniową wycieczkę do starego Krakowa. Program zwiedzania był napięty, ale niezwykle ciekawy i pouczający. Przyjemne wrażenia dopełniły interesujące informacje przewodników, oprowadzających grupę po Muzeum Lotnictwa i Królewskiej Katedrze na Wawelu.

Ponadto uczniowie zwiedzili Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II oraz inne zabytki byłej stolicy Polski - Kościół Mariacki, Bramę Floriańską, Barbakan, Sukiennice....

W Muzeum Lotnictwa grupa wycieczkowa poznała historię awiacji od konstrukcji pierwszego samolotu i lotu braci Wright w 1903 roku do współczesności. Przewodnik skupił uwagę słuchaczy na heroicznych wyczynach polskich lotników Dywizjonów 302 i 303, biorących udział w bitwie o Anglię podczas II wojny światowej.

Niebywałą atrakcję stanowiły symulatory lotu. Uczniowie mogli usiąść za sterami samolotu, nawigować i poczuć "magię" lotu.

Zwiedzając Katedrę na Wawelu, uczestnicy odwiedzili krypty władców polskich: Władysława Łokietka, Władysława Jagiełły, Kazimierza Wielkiego, królowej Jadwigi..., biskupów - św. Stanisława, Wacława, Adama Stefana Sapiehy, bohaterów narodowych: Księcia Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszki, Józefa Piłsudskiego, Władysława Sikorskiego oraz wieszczów narodowych: Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Obejrzeli także sarkofag Marii i Lecha Kaczyńskich oraz urnę z ziemią z Katynia.

W krypcie św. Leonarda zobaczyli neoromański ołtarz, przy którym 2 listopada 1946 r. ksiądz Karol Wojtyła odprawił swoją pierwszą mszę min. w intencji zmarłych rodziców i brata. To szczególne dla siebie miejsce odwiedzał już jako papież Jan Paweł II w latach - 1979, 1983, 1987, 1991, 1997, 1999, 2002.

Na Wieży Zygmuntowskiej uczniowie podziwiali największy spośród pięciu umieszczonych w niej dzwonów. Dzwon zwany Zygmuntem, ważący ponad 12 ton, ufundował król Zygmunt I Stary w 1521 roku. Jego głos rozbrzmiewa tylko 24 razy do roku w czasie najważniejszych świąt kościelnych. Jak głosi legenda, posiada także moc spełniania życzeń (w ciągu roku od momentu dotknięcia przez osobę).

To tylko część atrakcji średniowiecznego miasta, które przyciąga i oczarowuje turystów z Polski oraz całego świata. Na pewno jeszcze wiele razy będziemy jego gośćmi.

Wycieczkę zorganizowała nauczycielka geografii Pani Mirosława Rusecka, zaś opiekę nad grupą sprawowały Panie Joanna Ambrożkiewicz i Teresa Toporowska.

Opracowanie: Joanna Ambrożkiewicz, zdjęcia: Mirosława Rusecka