Z „Trójką” po pracę!

HOT-INFO

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zespól Szkół nr 3 to placówka, która od wielu lat oferuje uczniom bardzo szeroki wachlarz typów szkół i profili kształcenia zawodowego. Ciągle się zmienia, wprowadzając innowacje pedagogiczne, poszerzając ofertę edukacyjną i podejmując wiele przedsięwzięć, zapewniających uczniom zdobywanie praktycznych umiejętności i kwalifikacji, niezbędnych do wejścia na coraz bardziej wymagający rynek pracy.

Nauka to jednak nie tylko przyswojenie teorii, dlatego też szkoła organizuje wiele wyjazdów programowych, dzięki którym uczniowie mają możliwość praktycznego zdobywania wiedzy oraz zapoznania się ze specyfikacją wielu zawodów. Obecnie Zespół Szkół nr 3 kształci specjalistów w następujących profilach: technik elektryk, technik pojazdów samochodowych, technik informatyk, technik mechanik użytkowanie obrabiarek skrawających, technik hotelarstwa, technik budownictwa, technik geodeta, technik logistyk, technik odnawialnych źródeł energii. Oprócz powyższych zawodów uczniowie mają możliwość zdobywania wiedzy i umiejętności w liceum ogólnokształcącym z przedmiotami dodatkowymi: "wizaż i stylizacja", "straż graniczna - szkolenie proobronne" oraz w Szkole Mistrzostwa Sportowego - Liceum Ogólnokształcącym.

Od początku roku szkolnego uczniowie technikum hotelarskiego, informatycznego i mechanicznego brali udział w stażu zawodowym w Grecji. Informatycy odwiedzili Grecję w ramach projektu „Rozwój przyszłych Programistów na europejskim rynku pracy”. Uczniowie naszej szkoły doskonalili swoje umiejętności w zakresie nowoczesnych technologii programowania, grafiki komputerowej, administrowania sieciami, tworzenia baz danych, zarządzania, modernizacji i moderowania stron internetowych, a także w zakresie instalacji i konfiguracji urządzeń peryferyjnych. Oprócz zajęć sensu stricte informatycznych mieli oni czas na poznawanie kultury i zwyczajów Greków, brali udział w wycieczkach krajoznawczych i odpoczywali na piaszczystej plaży Morza Egejskiego.

Mechanicy uczestniczyli w projekcie Erazmus+ „ Europa, Rozwój Mechatronika”. W trakcie praktyk mieli okazję zapoznać się ze sposobem pracy oraz wyposażeniem warsztatów i zakładów mechanicznych. Odbyli także wizytę studyjną w szkole zawodowej o podobnym jak nasz profilu. Odbyta praktyka dała naszym uczniom możliwość zdobycia nowych doświadczeń oraz zapoznania się z funkcjonowaniem zakładów usługowych o profilu mechanicznym i mechatronicznym na terenie Grecji. W wolnych chwilach uczniowie korzystali z szerokiej gamy zajęć dodatkowych oraz wycieczek promujących kulturę tego kraju.

Hotelarze natomiast poznali zasady funkcjonowania obiektu oraz czynności zawodowe na różnych stanowiskach pracy. Uczestniczyli w pracach porządkowych, w organizacji bankietu, w czynnościach przygotowawczych w kuchni, a także w obsłudze gości w restauracji hotelowej. Poznali także zasady działania recepcji, przygotowywania posiłków oraz uczyli się parzenia bogatej oferty kawy. Uczniowie i opiekunowie skorzystali również z bogatej oferty spędzania czasu wolnego, wycieczek turystycznych, gier, zabaw, konkursów i animacji. Odbyty przez uczniów staż dał możliwość poszerzenia ich umiejętności zawodowych i skonfrontowania teorii z praktyką.

Uczniowie klasy o profilu technik mechanik – operator obrabiarek sterowanych numerycznie uczestniczyli w kursie z zakresu komputerowego wspomagania CAM3 – trzyosiowej obrabiarki frezerskiej CNC w środowisku programu NX. Zakończył się on egzaminem i uzyskaniem certyfikatów, wystawionych przez firmę SIEMENS. Młodzież z ZS3 stworzyła koło naukowe „Robotics” i weźmie udział w kolejnym już konkursie First Robotics Challenge. Powyższy konkurs jest szansą dla młodych ludzi ze szkół średnich w Kraśniku, w szczególności z Technikum w Zespole Szkół nr 3, aby mogli zaangażować się w ekscytujące programy, które inspirują innowację, rozwijają talent, kreatywność i pewność siebie, pracę w zespole i pasję tworzenia. Jest to najbardziej prestiżowa, innowacyjna, międzynarodowa formuła konkursu z dziedziny robotyki, w jakiej kiedykolwiek nasza kraśnicka młodzież mogła wziąć udział. W ubiegłym roku nasza drużyna otrzymała prestiżowe wyróżnienie Judges Award od jurorów konkursu.

Klasy mundurowe w Zespole Szkół nr 3 również uczestniczą w wielu wyjazdach programowych. Regularnie doskonalą swoje umiejętności podczas ćwiczeń praktycznych, m.in. na strzelnicy, w jednostkach wojskowych, placówkach straży granicznej oraz wyższych uczelniach wojskowych. Ostatnio mieli nawet możliwość podziwiać naddźwiękowy samolot myśliwsko-bombowy Su-20, a także dokładniej przyjrzeć się amerykańskiemu samolotowi wielozadaniowemu F-16. Zobaczyli także m.in. śmigłowiec bojowy Mi-24 oraz TS-11 Iskra. Młodzież miała szansę nie tylko obejrzeć, ale i zasiąść w kokpitach samolotów.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 3 odnoszą również sukcesy w wielu konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych. Placówka współpracuje także z wieloma lokalnymi firmami i instytucjami, np. Państwową Inspekcją Pracy, Politechniką Lubelską, Komendą Powiatową Policji.

Ponadto szkoła stale rozwija swoją bazę edukacyjną – w bieżącym roku rozpocznie się budowa nowych warsztatów szkolnych, które będą usytuowane bezpośrednio przy budynku głównym.

Nabywanie umiejętności praktycznych i kontakt z nowoczesną techniką to wyzwanie obecnej szkoły i konieczność potrzeb na rynku pracy. Szkoła w celu poprawy jakości kształcenia szczególny nacisk kładzie na jakość przygotowania zawodowego w wymiarze praktycznym. Taką możliwość daje ścisła współpraca szkoły z podmiotami, kształtującymi umiejętności pracy w warunkach zbliżonych do wymagań rynku pracy.

To szkoły zawodowe przygotowują młodych ludzi osiągania sukcesów na rynku pracy, gdzie jakość odgrywa coraz większą rolę. Jest to możliwe dzięki wszechstronnym działaniom, podejmowanym przez naszą szkołę.