Wycieczka hotelarzy do Sandomierza

W dniu 29 września 2016 r. 16 uczniów klas II h  Technikum Hotelarstwa ZS nr 3 w Kraśniku pod opieką pani Marty Florek oraz pani Ewy Mariańskiej wzięło udział w wycieczce do Sandomierza. Wycieczka zorganizowana została w ramach projektu „Promowanie Turystyki w Powiecie Kraśnickim”, realizowanego przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kraśniku.

Pierwszym etapem wycieczki, gdzie uczniowie przekazali przygotowane broszury o powiecie kraśnickim, było zwiedzenie i zapoznanie się z funkcjonowaniem trzygwiazdkowego hotelu „Sarmata”, położonego tuż obok Bramy Opatowskiej. Zespół Dworski- Hotel Sarmata*** powstał na fundamentach lub obrysach budynków zabytkowego zespołu dworskiego Strużyńskich z 1861r. Odbudowany został w latach 2002-2009 przez obecnych właścicieli na cele hotelowo-turystyczne. W odtworzonych z największym pietyzmem wnętrzach zabytkowego kompleksu odnaleźć można ducha sarmatyzmu. Hotel Sarmata jest członkiem europejskiego stowarzyszenia hoteli rodzinnych.

Nasza grupa została miło przyjęta przez pracowników i syna właścicieli hotelu. Dzięki ich uprzejmości młodzież zapoznała się ze wszystkimi działami w obiekcie –z salą restauracyjną, ze strukturą i wyposażeniem pokoi (pokoje standardowe, apartament, pokój dla osób niepełnosprawnych), jak również z lobby hotelowym i recepcją. Uczniowie zobaczyli też gabinet SPA i pralnię hotelową. Menadżer hotelu przedstawił kompleksową ofertę hotelu z uwzględnieniem usług dodatkowych, omówił również strategię marketingową stosowaną przez hotel. Uczniowie na bieżąco analizowali to, co zgodnie z rozporządzeniem o usługach hotelarskich powinno być w hotelu ***.

Ponadto uczniowie dowiedzieli się, że  w czasie kręcenia nowych odcinków serialu Ojca Mateusza  Hotel Sarmata gości aktorów i całą ekipę filmową.  W czasie zwiedzania młodzież usłyszała różne anegdoty dotyczące znanych aktorów.

Następnie uczniowie zwiedzili Bramę Opatowską w Sandomierzu - jedyna zachowana brama miejska, element średniowiecznego systemu obronnego miasta. Potem rynek, przepiękne kamienice miejskie zabytkowe domy mieszczańskie z bogatą historią oraz ratusz- jeden najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych ratuszy w Polsce. Kolejnym punktem wycieczki była Katedra w Sandomierzu - XIV-wieczna gotycka świątynia, w której przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego podarowane przez Króla Władysława Jagiełłę, zamek, kościół Św. Jakuba oraz Dom Długosza- pięknie utrzymana gotycka budowla z czerwonej cegły ufundowana przez Długosza, dziś Muzeum Diecezjalne. Przechodząc przez „Ucho Igielne”- jedyna zachowana furta, spośród dwóch niegdyś istniejących w systemie murów obronnych, uczniowie dotarli do wąwozu Królowej Jadwigi- niezwykła atrakcja przyrodnicza, niespotykana w innych miejscach, szczególnie, że występuje w centrum miasta. Jest to wąwóz lessowy, w którym można zobaczyć niezwykle ciekawie uformowane korzenie starych drzew, wystające ponad powierzchnię piasków.

Serdecznie dziękujemy właścicielom hotelu Sarmata  za przekazanie nam cennych informacji, które będziemy mogli wykorzystać w dalszych etapach kształcenia.

Zapraszamy na wystawę zdjęć w Zespole Szkół nr 3 w Kraśniku od 06.10.2016r.

Osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie projektu to nauczyciele ZS nr3 w Kraśniku:

M. Florek i E. Mariańska