DRUGI TYDZIEŃ POBYTU W GRECJI ZA NAMI - CZAS NA PODSUMOWANIE ;)

20.09.2016

Kolejny dzień naszych praktyk. Konfiguracja, instalacja oraz naprawa sprzętu i urządzeń.

Z wizytą w greckiej szkole w Katerini - 21.09.2016

W dniu dzisiejszym udaliśmy się do pobliskiego miasta Katerini, gdzie mieliśmy szansę zobaczyć jak na co dzień uczą się nasi rówieśnicy z Grecji. W sali konferencyjnej odbył się wykład prezentujący poszczególne dziedziny informatyki nauczane w szkołach średnich wg greckiej podstawy programowej. Następnie przeszliśmy do jednej z sal komputerowych, gdzie mogliśmy pograć w powszechnie znaną grę Tetris, ale za pomocą pomidora i ogórka zaprogramowanych w ten sposób, że poprzez ich dotknięcie zmieniało się ułożenie klocków w grze. Programista komputerowy to chyba najciekawsza dziedzina nauki :)

Wyjazd do Salonik - 22.09.2016

Zaraz po śniadaniu przejechaliśmy naszym autokarem do Salonik, gdzie zwiedziliśmy kolejną grecką uczelnię specjalistyczną. Zobaczyliśmy jak wyglądają zarówno lekcje teoretyczne, jak i praktyczne w klasach mechaników, medyków, elektryków, hydraulików, informatyków i teleinformatyków. Muszę przyznać, że wyposażenie szkoły bardzo nam zaimponowało. W pracowniach mechanicznych oglądaliśmy samochody, które uczniom służą do nabywania umiejętności praktycznych i stosowania nabytej teorii. W sali, w której kształcą się przyszli hydraulicy jest wydzielona strefa z widoczną infrastrukturą sanitarną. Uczniowie uczą się na przykład instalować toalety, kabiny prysznicowe oraz piecyki. Praktyczne doświadczenie! Po odwiedzeniu szkoły przejechaliśmy do jednego z najpiękniejszych miejsc w Salonikach. Zobaczyliśmy Białą Wieżę, piękne wybrzeże, nad którym stał pomnik Aleksandra Macedońskiego.

Kolejna szkoła w Katerini - 23.09.2016

Odwiedziliśmy liceum specjalistyczne w Katerini, gdzie pani v-ce dyrektor w sali konferencyjnej przedstawiła nam program nauczania w szkole. Uczniowie uczą się między innymi języka greckiego starożytnego i nowożytnego w dwóch oddzielnych przedmiotach, matematyka również podzielona jest na kilka oddzielnych przedmiotów m.in. algebra, geometria. Przedmiot nazywany potocznie u nas religią tutaj jest połączony z historią, gdzie wszystkie wydarzenia z Biblii nawiązują do poszczególnych wydarzeń historycznych. Pani dyrektor również opowiedziała nam o aktualnej sytuacji politycznej i gospodarczej w Grecji, która stanowczo różni się od tego, co przekazują nam media. Po konferencji zostaliśmy oprowadzeni po szkole oraz mogliśmy zobaczyć klasopracownie informatyczne i mechaniczne.