MUNDURÓWKI W DOROHUSKU

Szary, zimny i nieco deszczowy poniedziałkowy poranek 7 marca. Grupa „zielonych ludzików” zamiast na lekcje wsiada do autokaru… jadzie na granicę Polsko – Ukraińską!!!!

Na szczęście to tylko nasi uczniowie z klasy mundurowej wybrali się na przejście graniczne w Dorohusku. Był to wyjazd w ramach szkolenia.  Na przejściu jak to na przejściu w Dorohusku…. kilka samochodów i sympatyczna pani chorąży, która naszą grupę  poprowadziła w różne „tajemne miejsca”.

Pierwsze to most graniczny i to, co pod nim się znajduje. Wszyscy grzecznie jadą w autkach, a my sobie pod most i jesteśmy w strefie zarezerwowanej tylko dla funkcjonariuszy. Potem krótki spacer mostem i jedną nogą odwiedzamy Ukrainę… stojąc na linii rozgraniczającej nasze państwa.  Następnie stanowiska odprawy SG i Służby Celnej.  Ale i tak najfajniejsze  miejsce to budynek, nazywany umownie K2. Tam mieści się izba zatrzymań, pokój przesłuchań, pokój kryminalistyki i masę fajnych niestety zamkniętych pomieszczeń. W podziemiach mieści się wielgachny garaż ze sprzętem jeżdżącym… motocykle, quady, samochody różnego typu  i motorówka. A także magazyn sprzętu odzyskanego od przemytników…. było  kilka fajnych rzeczy. Obok K2 mieszkają najlepsi przyjaciele funkcjonariuszy… pieseczki…. Znaczy chyba pieseczki, bo ten, którego nam zaprezentowano to  typowy egzemplarz w stylu „zagryź i przynieś”.  Szybko straciliśmy ochotę na głaskanie.  Kolejnym etapem wizyty na granicy był króciutki marsz  między znakiem granicznym 1010 a 1009…. Malutki spacerek, ale kilku optymistom uświadomił, że służba w SG to także wielokilometrowe marsze w bardzo trudnym terenie bez względu na pogodę i porę dnia i nocy.  Niestety, w drodze powrotnej z powodu paskudnych i nieludzkich przepisów ruchu drogowego nie udało się zahaczyć o ulubione miejsce młodych ze śmieciowym jedzeniem - będą zdrowsi!!!! Wyjazd był bardzo udany, szczególnie  dla piszącego te słowa…. Był miły spacer brzegiem Bugu w przemiłym towarzystwie!!!!! Poproszę więcej!!!!  Panie poruczniku czekamy na kolejny wyjazd!!!!

Zwiedzała i maszerowała klasa Ib i goście. Zabezpieczenie stanowiły panie: Ania Wybraniec oraz Ewelina Bielecka.   Formalności i nadzór merytoryczny to rola por. Henryka Józiuka, a relację spisał Paweł Robert L.

(Opracowanie: Paweł Lipiński, zdjęcia: Anna Wybraniec)