Udział kl. III b T OZE w pokazach w ramach projektu "PI: e-Odnawialne Źródła Energii Lubelszczyzny (e-OZEL)"

Dnia 29.09.2015 roku młodzież z klasy III b o specjalności technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, pod opieką p. Pawła Porębskiego i p. Beaty Mazur-Porębskiej odbyła wycieczkę zawodoznawczą do Centrum Innowacyjno – Wdrożeniowego Nowych Technik i Technologii w Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Uczniowie uczestniczyli w wydarzeniu kończącym realizację projektu "PI: e-Odnawialne Źródła Energii Lubelszczyzny (e-OZEL) - system zwiększający zainteresowanie uczniów kontynuacją kształcenia na kierunkach GOW" zorganizowanym przez Fundację Polskiej Akademii Nauk w Lublinie, nad którym patronat honorowy objął Poseł do Parlamentu Europejskiego Pan Krzysztof Hetman.

Wydarzenie podsumowujące projekt miało charakter edukacyjny. W czterech aulach odbywały się prezentacje, wykłady oraz dyskusje na temat czterech rodzajów energii odnawialnych (energia wodna, słoneczna, wiatrowa i biogaz/biomasa). W sali komputerowej prezentowana była opracowana w ramach projektu internetowa gra edukacyjna dotycząca odnawialnych źródeł energii „GRA O PRĄD”. Największym zainteresowaniem naszych uczniów cieszyły się pokazy przygotowane przez lubelskie uczelnie: Politechnikę Lubelską, UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny oraz Instytut Agrofizyki PAN. Prezentacje obejmowały kilka stoisk: fotobiorekator, bioreaktor, bomba kalorymetryczna, maszyna do chrupania, bioplamki, TDR - urządzenie do pomiaru wilgotności gleby, laboratorium przenośnikowe, laboratorium paliw konwencjonalnych i odnawialnych, laboratorium podwoziowe, laboratorium silnikowe, laboratorium energetyki słonecznej, pokaz zasady działania drukarki i skanera 3D, geodezja dawniej i dziś, budownictwo energooszczędne, prezentacja łazika marsjańskiego „Orion”, stanowisko do analizy pracy generatora wiatrakowego, stanowisko do badania paneli fotowoltaicznych, silnik Stirlinga, elektroliza i ogniwo paliwowe – wytwarzanie wodoru z energii słońca, absorbery kolektorów słonecznych– badanie różnych rodzajów absorberów kolektorów słonecznych, moduły fotowoltaiczne – cienkowarstwowe, polikrystaliczne i monokrystaliczne – wyznaczanie parametrów pracy ogniwa słonecznego, porównanie technologii, pompa ciepła Peltiera – wyznaczanie parametrów jej pracy, badanie zestawu ogniwo słoneczne – elektrolizer – ogniwo paliwowe, drukarka 3D, skaner 3D, roboty humanoidalne.

Młodzież uzyskała informacje na temat możliwości dalszego kształcenia, otrzymała materiały promocyjne lubelskich uczelni: ulotki, foldery i długopisy. Po doznaniach naukowych kl. III b zwiedziła Stare Miasto.

Opracowanie: P. Porębski, B. Mazur-Porębska, zdjęcia: P. Porębski, B. Mazur-Porębska, młodzież klasy III b