Rok przed dyplomem - podsumowanie

IX edycja konkursu "ROK PRZED DYPLOMEM"

7 maja 2015r., w IX etapie międzyszkolnego konkursu zawodowego "Rok przed dyplomem" organizowanym przez Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Zespół Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego w Lublinie i doradców metodycznych nauczycieli przedmiotów zawodowych miasta Lublin, pod honorowym patronatem: Marszałka Województwa Lubelskiego, Kuratora Oświaty w Lublinie, Prezydenta Miasta Lublin, Rektora Politechniki Lubelskiej, sprawdzało swoją wiedzę i umiejętności 147 uczniów, 49 zespołów reprezentujących 18 szkół technicznych województwa lubelskiego i 16 zawodów technicznych. Szkoły, zakwalifikowane do etapu regionalnego to:

1. Lubelskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. K. K. Baczyńskiego w Lublinie

2. Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju

3. Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie

4. Zespół Szkół Budowlanych im. E. Kwiatkowskiego w Lublinie

5. Zespół Szkół Energetycznych im. prof. K. Drewnowskiego w Lublinie

6. Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym

7. Zespół Szkół im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Łęcznej

8. Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach

9. Zespół Szkół im. Wł. Reymonta w Wólce Gościeradowskiej

10.Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie

11.Zespół Szkół Nr 2 w Puławach

12.Zespół Szkół Nr 3 w Kraśniku

13.Zespół Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie

14.Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim

15.Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. T. Kościuszki w Lublinie

16.Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 im. F. Żwirki i S.Wigury w Białej Podlaskiej

17.Zespół Szkół Zawodowych w Janowie Lubelskim

Uczniowie sprawdzali swoją wiedzę i umiejętności w kwalifikacjach do następujących zawodów: kelner, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa, technik architektury krajobrazu, technik mechanik, technik mechatronik, technik pojazdów samochodowych, technik budownictwa, technik informatyk, technik urządzeń sanitarnych, technik ekonomista, technik elektronik, technik elektryk, technik handlowiec, technik logistyk, technik spedytor.

W części oficjalnej konkursu uczestnicy konkursu wysłuchali referatów: "Vocational Competence Certificate jako korelacja wiedzy z potrzebami rynku pracy" - Radosław Panas, Prezes Fundacji VCC."Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych", Bożena Jarmuł, w imieniu regionalnego koordynatora ECDL Wojciecha Kulika. Dla grupy informatycznej i zainteresowanych osób dodatkowo odbyły się pokazy pokazy "Praktyczne zastosowanie Eyetrakingu" i "Interfejsy mózg - komputer oparte o sygnały EEG", prezentowane przez pracowników naukowych Politechniki Lubelskiej Panie mgr inż. Magdalenę Borys i dr inż. Małgorzatę Plechawską-Wójcik z Instytutu Informatyki, Wydziału Elektrotechniki i Informatyki.

Zespół Szkół nr 3 w Kraśniku reprezentowało trzech uczniów klasy IIIc Technikum Pojazdów Samochodowych: Damian Dymnicki, Dawid Jacniacki, oraz Łukasz Stanisławek. Konferencja podsumowująca wyniki konkursu odbędzie się dnia 1 czerwca 2015r. w godz. 12:30 - 14:30 w auli 201 Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej w Lublinie, ul. Nadbystrzycka 38A. Opiekunem uczniów był Krzysztof Czubiński.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Czubiński