„…Choć tyle już minęło lat, nadal żołnierze to wyklęci…”

Słowa piosenki o „chłopcach z NSZ-u” były motywem towarzyszącym organizatorom spotkania, które odbyło się w ramach obchodów Narodowego Dnia pamięci Żołnierzy Wyklętych. W dniu 2 marca uczniowie naszej szkoły obejrzeli swoisty kolaż historyczno-patriotyczny. Poprzez różne formy przekazu mogli się zapoznać z historią powojennej polski, postaciami żołnierzy antykomunistycznego podziemia i ich tragicznymi losami.

Wsłuchując się w słowa poezji, patrząc na twarze pomordowanych przez komunistów polskich bohaterów, wsłuchując się w słowa piosenek lepiej zrozumieliśmy tragizm tamtych czasów. Lepiej poznaliśmy zbrodniczy system komunistycznego zniewolenia i propagandy. Spotkanie odbyło się w formie sądu nad pamięcią polskiego narodu. Wyrok nie zapadł, bo winny nie jest nasz Naród, a Ci którzy skazali go na sowiecką, komunistyczna niewolę. Uświadomiliśmy sobie, że jeszcze wiele jest w naszej historii zakłamania, wiele faktów do odkłamania. Wielu jest wciąż ludzi, którzy nazywają bohaterów bandytami, zgodnie z komunistyczną propagandą. Wciąż są żołnierze Polski Podziemnej, którzy czekają na odkrycie i identyfikację ich miejsc pochówku. Generał „Nil”, rotmistrz Pilecki i wielu, wielu innych. To od Nas zależy czy znajdą godne miejsce wiecznego spoczynku i należny im szacunek. To my jesteśmy strażnikami naszej historii.

Nie wolno nam nigdy zapomnieć tysięcy żołnierzy podziemia zbrojnego, działaczy stronnictw politycznych Polski Podziemnej i aktywnych, uczciwych ludzi mających odwagę myśleć i mówić prawdę – mordowanych, osadzanych w więzieniach i łagrach sowieckich, skazywanych przez sądy sowieckie lub sędziów i katów hańbiących mundur Ludowego Wojska Polskiego, którzy do dnia dzisiejszego nie odpowiedzieli za swoje zbrodnie, część z nich żyje i mieszka obok nas, spokojnie dożywając „pogodnej jesieni życia” na wysokich, „zasłużonych” emeryturach.

„…naród który nie zna swojej historii skazany jest na jej powtarzanie” Nie wolno do tego dopuścić !!!

Na zakończenie spotkania pani Dyrektor B. Jarzyna podziękowała uczniom, którzy przygotowali spotkanie i czynnie w nim uczestniczyli. Na szczególne podziękowania zasłużył nasz szkolny zespól muzyczny !!! Dali patriotyczno-muzycznego czadu !!!

Sprawcą i pomysłodawcą spotkania był p. P. Lipiński, który wraz z grupą aktywnej, kreatywnej i patriotycznie nastawionej młodzieży z klasy II c LO przygotował całość spotkania.

Wrażenia na gorąco spisał Paweł Lipiński