Przez ucho igielne

HOT-INFO

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Obrazy przetrwania. Opowieść Esther Nisenthal Krinitz to niezwykła wystawa, która jest ilustrowaną opowieścią o wojennych losach żydowskiej dziewczynki. Esther urodziła się w Mniszku niedaleko Gościeradowa. Z całej rodziny tylko ona i jej siostra przeżyły Holokaust. Wiele lat później opowiedziała rodzinie swoją historię w serii haftowanych obrazów, które składają się na poruszającą opowieść o przetrwaniu. Jej córka bardzo chciała, aby wystawa prac jej mamy trafiła właśnie na Lubelszczyznę, tu, gdzie rozegrał się dramat Nisenthalów i wielu innych żydowskich rodzin.

Wystawę prac Esther Nisenthal Krinitz sprowadzoną z Muzeum Galicja w Krakowie do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. ks. Zielińskiego obejrzeli 27 lutego 2015 roku uczniowie klasy Ia Gimnazjum Sportowego. Wzięli udział w pokazie filmu zatytułowanego „Przez ucho igielne”, który przedstawia historię autorki tych dzieł i przygotowywali się do opisu wybranej pracy. O tym, jakie uczucia towarzyszyły im podczas wizyty w bibliotece, tak napisali w księdze pamiątkowej:

Te wszystkie obrazy wywołują w nas bardzo silne uczucia. Najgłębszym z nich jest smutek. Nie potrafimy sobie wyobrazić, co musiała czuć mała Esther. Widząc to wszystko przeżywamy jej losy razem z nią. Teraz dopiero zdajemy sobie sprawę, że trzeba doceniać to, co mamy.

Uczniowie odwiedzili wystawę pod opieką p. Izabeli Mazur.

Opracowanie i zdjęcia: Izabela Mazur