Szkolny Konkurs Recytatorski

Daj mi właściwe słowo i odpowiedni akcent, a podbiję świat.

Joseph Conrad

Takie motto towarzyszyło 18 listopada kolejnej edycji Szkolnego Konkursu Recytatorskiego. Przez wiele lat był on stałym elementem rocznego programu imprez za sprawą pani Anny Szałaty, emerytowanej już nauczycielki języka polskiego, która kilkanaście lat temu zainicjowała cykl spotkań z pięknym słowem.

Po dwuletniej przerwie powracamy do tej tradycji w przekonaniu, że wrażliwość na literaturę i melodię języka jest ważnym składnikiem edukacji humanistycznej. Tegoroczny konkurs recytatorski przygotowany przez panie Magdalenę Frączek i Izabelę Mazur połączony był z akcją Narodowego Czytania „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Ciekawą prezentację złożoną z fragmentów filmu „Potop” w reżyserii Jerzego Hoffmana przygotowała Katarzyna Nowak, uczennica klasy II c LO.

Do konkursu przystąpili uczniowie klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy recytowali wybrane utwory poetyckie oraz fragmenty „Potopu” i „Ogniem i mieczem”. Wystąpienia uczestników oceniały: wicedyrektor Bernarda Jarzyna, pani Anna Szałata (która przyjęła nasze zaproszenie), a także niezawodna podczas szkolnych imprez pani Anna Wybraniec.

Laureatami zostali:

I miejsce – Patryk Kwiatkowski (III e SMS LO)

II miejsce – Patrycja Kozyra (II c LO)

III miejsce – Patryk Paćkowski (II a G)

wyróżnienie – Agata Ćwikła (I a G)

20 listopada troje uczestników szkolnego konkursu (Patryk Kwiatkowski, Patrycja Kozyra oraz Dominik Jarosz) wzięło udział w powiatowym konkursie recytatorskim „Myśląc ojczyzna”, który odbył się Zespole Szkół nr 2 w Kraśniku. Towarzyszyła im pani Magdalena Frączek, która również zasiadała w jury. W tym roku recytatorzy reprezentowali bardzo wysoki poziom, tym większa pochwała należy się Patrykowi, który otrzymał wyróżnienie.

Gratulujemy!

Opracowanie i zdjęcia: Izabela Mazur