CZYTANIE JANA PAWŁA II

w rytmie górskich potoków

Ten rytm objawia mi Ciebie

Przedwieczne Słowo.

Tymi słowami zaczerpniętymi z „Tryptyku rzymskiego” rozpoczęła się zorganizowana w Zespole Szkół Nr 3 wspólna lektura poezji i rozważań Jana Pawła II. Inspiracją do podjęcia trudu interpretacji tej niełatwej, ale głębokiej duchowo twórczości, była uroczysta kanonizacja papieża Polaka w minioną niedzielę. Czytanie, w którym w poniedziałek 28 kwietnia wzięli udział nauczyciele i uczniowie, skupione było wokół problemu wiary, patriotyzmu i młodości.

Pierwszą część spotkania wypełniły strofy ostatniego poematu papieża przeplatane muzycznymi interpretacjami jego poezji w wykonaniu Lubelskiej Federacji Bardów.  Punktem wyjścia do kolejnej, poświęconej rozumieniu pojęcia patriotyzmu, były słowa papieża: „Myśląc ojczyzna”. Strofom poezji towarzyszyły rozważania zawarte w zbiorze „Pamięć i tożsamość”. Wspólne czytanie zamknęły fragmenty listu papieża skierowanego do młodzieży zatytułowanego „Młodość jako wzrastanie”.

Impreza została przygotowana przez uczniów klas II e SMS LO, I c LO oraz II c LO pod kierunkiem nauczycieli: Magdaleny Frączek i Izabeli Mazur. Dekoracja była dziełem p. Lilli Kowalskiej. Wspólnemu czytaniu towarzyszyła prezentacja prac plastycznych zgłoszonych na konkurs poświęcony postaci Jana Pawła II. Zaproszeni na spotkanie uczniowie oddawali swoje głosy na prace, które uznali za najlepsze. Rozstrzygnięcie konkursu zorganizowanego przez p. Annę Wybraniec, p. Ewę Mariańską i p. Teresę Toporowską i wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystości poświęconej kolejnej rocznicy Konstytucji 3 Maja.

(Opracowanie: Izabela Mazur)