Wystawa pt. „Stare przedmioty to również zabytki” ze zbiorów Marka Soleckiego

W dniach 24-28 marca 2014 roku Marek Solecki - „Kraśniczanin Roku 2013” w prowadzonej przez siebie Szkolnej Izbie Historyczno-Etnograficznej Zespołu Szkół nr 3 w Kraśniku przygotował szóstą już olbrzymią wystawę staroci pt. „Stare przedmioty to również zabytki”.

Ekspozycja wystawiennicza była świetnie zaaranżowana w oszklonych szafkach i gablotach oraz na czterech schodkowych poziomach utworzonych ze szkolnych ław i ławek. Marek Solecki podzielił ją na kilka tematycznych grup: syfony, w tym olbrzymie mosiężne i przedwojenne szklane, 150 starych żelazek (węglarki, „kominy”, na duszę, spirytusowe, gazowe, kumulacyjne i miniaturki do koronek i kołnierzyków), blisko 100 wag różnych typów w tym dwie monetarne, unikatowe kraśnickie butelki z różnych wytwórni (Fabryka Octu Spirytusowego - Sz. Zysberga, w ogóle nie znana Fabryki Wódek i Likierów POLONJA, Wytwórnia Wód gazowych i Lemoniad – Bronisławy Mikołajewskiej, w której mieściły się również reprezentacje dwóch browarów (butelkowano tu piwo): Okocim i K.R. Vetter z Lublina. Na uwagę zasługiwały także buteleczki na święconą wodę z Częstochowy, gliniane garnki w tym „drutowane” oraz gliniane figurki ludzi, zwierząt i gwizdki (druga lub trzecia pod względem wielkości ich kolekcja w powiecie), drewniane śmigusówki i nosidła, naftowe lampy, moździerze, browarniane beczki. W osobnej szafce znalazły się również eksponaty związane z I wojną światową, a konkretnie z „Pierwszą Bitwą Kraśnicką – 1914”. W tym roku przypada jej setna rocznica, a 6 września ma odbyć się jej inscenizacja, której dwa lata temu pomysłodawcami byli Marek Solecki i Dominik Szulc. Zwiedzający mogli obejrzeć również skamieniałości zwierząt z epoki lodowcowej (mamut i niedźwiedź jaskiniowy), a nawet fragmenty skorupek jaj oviraptora. Na wystawie znalazły się również pamiątki rodzinne po Łukaszu Soleckim (1827-1900) - pierwszym polskiego pochodzenia rektorze Uniwersytetu Lwowskiego a następnie biskupie przemyskim (1881 – 1900). Marek Solecki omawiając eksponaty wykazał się ogromną fachową wiedzą, korzystał przy tym z opracowanego przez siebie programu edukacji regionalnej „Dziedzictwo”. Jego wystawa cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem, według wpisów do księgi pamiątkowej zwiedziło ją łącznie 900 osób. Byli to gimnazjaliści z całego powiatu kraśnickiego przybyli do ZS nr 3 w trakcie Dnia Otwartego szkoły, uczniowie i nauczyciele samego ZS nr 3, kraśnickie przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych, w tym Szkoły Społecznej, liczna grupa ze Środowiskowego Domu Samopomocy, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku kraśniccy i urzędowscy regionaliści i indywidualni zwiedzający, w tym z Lublina. Wystawę zwiedzili również radni powiatu kraśnickiego ze Starostą Kraśnickim – Andrzejem Majem w trakcie przerwy w obradach sesji Rady Powiatu, a w ostatnim dniu również Burmistrz Miasta Kraśnik – Mirosław Włodarczyk. Relacje z wystawy prezentowała Kraśnicka Telewizja KTV, „Panorama Lubelska”, a także Teleexpress Extra, który umieścił również Marka Soleckiego jako pierwszego kraśniczanina w swojej "Galerii Ludzi Pozytywnie Zakręconych". Maciej Orłoś zapowiedział, że zasiądzie on w specjalnej zabytkowej ekstra loży, a następnie ogłosił, że: "Dla pozytywnie zakręconego Pana Marka mamy pozytywne informacje pogodowe: nad jego lożą i oczywiście nad całym Kraśnikiem będzie jutro bardzo dużo słońca". Obszerny opis wystawy znalazł się również w 4 (18) numerze „Życia Kraśnika”. To wszystko sprawia, że dzięki przedsięwzięciom naszego nauczyciela w świat wychodzą pozytywne przekazy z Kraśnika.

Linki:

“Teleexpress Extra” – czas 17.22.30:

„Panorama Lubelska” – czas 22.15.30:

Opracowanie i zdjęcia: Marek Solecki