DZIEŃ PATRONA

4 kwietnia 2014 w Zespole Szkół nr 3 obchodziliśmy uroczystość Dnia Patrona, połączoną ze ślubowaniem pierwszych klas mundurowych, realizujących innowacje pedagogiczne "Wojsko i straż graniczna" oraz "Szkolenie Wojskowe". Spotkanie przebiegało w bardzo podniosłej atmosferze, a przyświecały mu słowa wieszcza: "Ojczyzny nieśmiertelnej serce wielkie niech słyszę".

Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu zacnych gości: Wojciech Wilk – Wojewoda Lubelski, Krzysztof Babisz – Lubelski Kurator Oświaty, Piotr Janczarek - przedstawiciel Starosty Kraśnickiego, Mirosław Włodarczyk - Burmistrz Miasta, prof. dr hab. inż. Andrzej Wac-Włodarczyk – Prorektor ds. Studenckich PL, dr inż. Jarosław Bartnicki – pełnomocnik ds. Promocji Wydziału Mechanicznego PL, Jarosław Czerw – Wicestarosta Kraśnicki, mjr Tomasz Stolarski - przedstawiciel Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie, bryg. mgr inż. Artur Bis – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku, Dorota Węcławska - Baran - przedstawiciel Komendanta Powiatowego Policji w Kraśniku, ks. Wiesław Rosiński – Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku, Piotr Miecznikowski – Dyrektor ZS Nr 1 w Kraśniku, Krzysztof Staruch – Dyrektor ZS Nr 2 w Kraśniku, Anna Stolarska – Dyrektor ZS Nr 4 w Kraśniku, Andrzej Miśkiewicz – Dyrektor PZPPP w Kraśniku, Grzegorz Posyniak – Dyrektor Bursy Szkolnej w Kraśniku, Anna Marcinkowska – Prezes Zarządu Oddziały ZNP w Kraśniku, Dorota Posyniak – Przewodnicząca ZW NSZZ „Solidarność” w Kraśniku, Grzegorz Jasiński – Prezes Zarządu FŁT Kraśnik, Jacek Jurak - Wiceprezes Zarządu FŁT Kraśnik.

Uroczystość rozpoczęliśmy od przemarszu do kościoła p.w. Matki Bożej Bolesnej i uczestnictwa w Mszy Świętej. Następnie zebraliśmy się w hali naszej szkoły. Po odśpiewaniu hymnu oraz okolicznościowych przemówieniach prowadzący przypomnieli zebranym historię "mundurówek", funkcjonujących w naszej placówce. Następnie przedstawiciele klas pierwszych dokonali ślubowania na sztandar szkoły.

Po części oficjalnej zebrani obejrzeli bardzo poruszający spektakl, przygotowany przez naszą młodzież pod kierunkiem p. Magdaleny Frączek, p. Izabeli Mazur, p. Wioletty Szachniewicz i p. Doroty Albiniak, będący próbą odpowiedzi na pytanie, kim jesteśmy oraz w jaki sposób ukształtowała nas najnowsza historia.

Dzień Patrona to ważne święto w życiu każdej szkolnej społeczności. Mamy nadzieję, że postać Juliusza Słowackiego - właśnie dzięki takim uroczystościom - będzie funkcjonowała w naszej świadomości nie tylko jako jeden z romantycznych twórców, ale jako wielki człowiek i ponadczasowy wzór do naśladowania.

(Opracowanie: Justyna Głowniak, zdjęcia: Iwona Zielińska, Marek Solecki, Maria Miśkiewicz, Izabela Mazur)