Lekcje ważenia na starych wagach dla kraśnickich dzieci.

Przez trzy kolejne czwartki lutego 2014 r. Marek Solecki przeprowadził ciekawe pokazy ważenia na starych wagach ze swojej kolekcji w trzech okolicznych placówkach oświatowych: Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Kraśniku - klasy I c, II b, Przedszkolu w Stróży oraz Integracyjnym Przedszkolu Publicznym nr 3 w Kraśniku.

Ważono różne przedmioty: przyniesione przez przedszkolaki z domu zabawki - misie, lalki, samochodziki itp., różne owoce, marchewkę, ogórka, główkę kapusty, kilogramową torebkę cukru, która ważyła aż 1 kg i 1,5 dkg (była to waga brutto - wraz z opakowaniem), krzesełka, a nawet inne mniejsze wagi. Porównywaliśmy również, która zabawka więcej waży oraz co jest cięższe - jabłko, czy pomarańcza.  Do ważenia używane były wagi stołowych systemu Roberval, z których największa miała nośność aż 20 kg, a najstarsza została wyprodukowana w Lublinie w 1902 roku. W użyciu były również wagi sprężynowe, a nawet 120-letnie kantarki. Część eksponatów pochodziła również ze swojej szkolnej Izby Historyczno-Etnograficznej w ZS nr 3 w Kraśniku. Dzieciom pokaz ważenia bardzo się podobał, były nim bardzo zaaferowane, świetnie się przy tym bawiły. Na koniec otrzymały od Marka Soleckiego specjalne certyfikaty. Jak to mówią "ucząc bawisz, bawiąc uczysz".