XXII Międzynarodowy Turniej o Puchar Ziemi Kraśnickiej w zapasach – styl wolny

330 zawodników z dziesięciu państw świata rywalizowało w sobotę i niedzielę w hali Zespołu Szkół nr 3 przy ul. Słowackiego 7 w Kraśniku. Wszyscy startowali w Pucharze Polski kadetów i juniorów, zorganizowanym w ramach XXII Międzynarodowego Turnieju o Puchar Ziemi Kraśnickiej.

– Myślę, że impreza się udała. Mogę tak powiedzieć po rozmowach z przedstawicielami zagranicznych ekip, które w komplecie wyjeżdżały z Kraśnika zadowolone.

Ich opinia mnie interesuje najbardziej, bo przecież jeśli zawody nie będą im się podobały, to na drugi rok nie przyjadą – mówi Aleksander Płatek, trener Suplesu Kraśnik, jednego z głównych organizatorów zawodów.

Wiele spośród kilkuset walk, jakie stoczono na kraśnickich matach, wygrywali zawodnicy z województwa lubelskiego. Łącznie na podium stanęło pięciu juniorów i sześciu kadetów z naszego regionu.

W starszej kategorii wiekowej ze swoich występów szczególnie zadowoleni mogą być Tomasz Ogonowski z Suplesu oraz Tomasz Bednarczyk z LMKS Krasnystaw.

Obaj zaprezentowali znakomitą dyspozycję, wygrywając wszystkie pojedynki i zasłużenie wywalczyli złote medale. Wśród kadetów rodzynkiem z lubelskiego na najwyższym stopniu podium był Łukasz Rusiński z MLUKS Włodawa.

– Nasz region zapasami stoi. Mówiłem to już wielokrotnie i powtórzę raz jeszcze, że w kategoriach młodzieżowych jesteśmy bardzo mocni, głównie dzięki Szkołom Mistrzostwa Sportowego, i w kraju bez problemu możemy rywalizować z najlepszymi. Weekendowe zawody są tego najlepszy dowodem – twierdzi zadowolony szkoleniowiec Suplesu.

Turniej obserwowali na żywo trenerzy juniorskich reprezentacji Polski Marek Garmulewicz i Dariusz Grzywiński. Obaj przez najbliższy tydzień pozostaną w Kraśniku na obozie szkoleniowym z 20 wyselekcjonowanych zawodników.

– W najbliższych dniach będziemy gościć u siebie również zapaśniczki z Białorusi i Ukrainy. Możliwość wspólnych treningów z bardzo mocnymi sportsmenkami ze Wschodu to świetna okazja do podniesienia umiejętności dla naszych podopiecznych – kończy Płatek.

Puchar Polski juniorów

Indywidualnie:

Kat 50 kg 1. Robert Dobrodziej (Budowlani Łódź), 3. Mateusz Antoniak (LMKS Krasnystaw) * 55 kg 1. Tomasz Ogonowski (Suples Kraśnik) * 60 kg 1. Dawid Romanowicz (ZTA Zgierz) * 66 kg 1. Kamil Rybicki (Mazowsze Teresin) * 74 kg 1. Tomasz Bednarczyk (LMKS Krasnystaw), 3. Sebastian Staszak (Suples Kraśnik) * 84 kg 1. Szymon Janz (ZKS Koszalin) * 96 kg 1. Jakub Lencznar (Stal Rzeszów), 2. Arkadiusz Wawrzycki (LMKS Krasnystaw) * 120 kg 1. Kamil Kościółek (Stal Rzeszów).

Klasyfikacja klubowa:

1. Moglilew (Białoruś) 56 pkt * 2. Mazowsze Teresin 44 * 3. LMKS Krasnystaw 36 * 4. Suples Kraśnik 24 * 5. Stal Rzeszów 24 * 6. Kłajpejda (Litwa) 24 * 7. Budowlani Łódź 20 * 8. ZTA Zgierz 20 * 9. Luckenwalder (Niemcy) 16 * 10. ZKS Koszalin 16 * 34. MLUKS Włodawa * 37 Górnik Łęczna * 39. Iskra Spiczyn.

Puchar Polski kadetów

Indywidualnie:

Kat 42 kg 1. Costel Tarcocl (Rumunia), 3. Paweł Wasilczyk (Górnik Łęczna) * 46 kg 1. Aleksandr Shmullal (Białoruś), 2. Karol Pietras (Suples Kraśnik) * 50 kg 1. Łukasz Rusiński (MLUKS Włodawa) * 54 kg 1. Patryk Olenczyn (Dąb Brzeźnica) * 58 kg 1. Bartosz Stawonoga (Śląsk Milicz) * 63 kg 1. Łukasz Grzybowski (Stal Rzeszów) * 69 kg 1. Sebastian Bąk (Wisła Świecie), 3. Paweł Danys (Sokół Lublin) * 76 kg 1. Alberts Jurcenko (Łotwa) * 85 kg 1. Pavlo Bilas (Ukraina) * 100 kg 1. Kamil Turczyński (Mazowsze Tersin), 2. Jakub Żak (Sokół Lublin), 3. Karol Konig (UKS Sorga Zamość).

Klasyfikacja klubowa:

1. AKS Białogard 18 pkt * 2. Ceramik Krotoszyn 18 * 3. Wisła Świecie 13 * 4. Koszyce (Słowacja) 13 * 5. Słavia Ruda Śląska 13 * 6. Kłajpejda (Litwa) 13 * 7. Dąb Brzeźnica 12 * 8. Stal Rzeszów 12 * 9. Mazowsze Teresin 11 * 10. Ukraina 11 * 11. MLUKS Włodawa 9 * 12. Suples Kraśnik 9 * 13. Sokół Lublin 9 * 22. ULKS Sorga Zamość 4 * 24. Górnik Łęczna 4 * 40. LMKS Krasnystaw *

tekst: M. Beczek "Dziennik Wschodni", zdjęcia - Marek Solecki