XVIII edycja Akcji Honorowego Krwiodawstwa zakończona.

Anna Wybraniec

W dniu 14.04.2023 r. odbyło się w Zespole Szkół Nr 3 podsumowanie kolejnej już XVIII edycji Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Udział wzięły 3 szkoły z naszego powiatu: ZS nr 1, ZS nr 2 i ZS nr 3 w Kraśniku. Naszą szkołę reprezentowali na tym spotkaniu uczniowie: Pelc Gabriela i Wołoszyn Agata z kl. IVh Tg oraz Gajewski Bartosz z kl. IVa T. Akcja trwała od 01.04.2022 r. do 31.03.2023 r. Dzięki wspaniałej postawie młodzieży szkół ponadpodstawowych ogółem oddano ponad 54 litry krwi.

W tej edycji wyjątkowo nie przyznawano miejsc szkołom za oddaną ilość ze względów technicznych ( rewitalizacja Oddziału Terenowego Punktu Krwiodawstwa w Kraśniku ). Każda ze szkół otrzymała za uczestnictwo talon pieniężny w kwocie 450 zł, a każdy uczeń reprezentujący swoją szkołę został nagrodzony drobnym upominkiem. Dawcą mógł zostać każdy uczeń pełnoletni bez jakichkolwiek przeciwwskazań lekarskich. Dużym zainteresowaniem cieszyły się w naszej szkole masowe akcje poboru krwi, jak ta przedświąteczna już po raz trzeci 20-go grudnia 2023 r.,, Oddaj krew na gwiazdkę” do której dołączyła  młodzież z PCK. Wówczas zarejestrowało się 41 uczniów a honorowo krew oddało 33 dawców. Uczniów którzy odważyli się oddać krew po raz pierwszy było 22 osoby. Ogółem w jednej akcji oddano ponad 14 litrów. Bardzo wielu naszych uczniów wielokrotnie oddawało również krew indywidualnie w Oddziale Terenowym Krwiodawstwa jeszcze wtedy czynnym lub w mobilnym punkcie poboru krwi -,,krwiobusie” na terenie Kraśnika. Krwiodawca, to osoba, która bezinteresownie pomaga drugiemu człowiekowi poprzez dzielenie się z nim tym, co ma najcenniejszego – krwią. Nie ma lepszej pomocy, niż ta płynąca prosto z serca. Na naszą krew czekają poszkodowani i chorzy. Wielu potrzebujących może wyzdrowieć dzięki uzupełnieniu brakujących elementów krwi. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom którzy brali udział w tej tak zaszczytnej Akcji Honorowego Krwiodawstwa i liczymy na nich w kolejnej XIX edycji.

Opracował: Jerzy Dzikowski