Wyjazd do CERN w Genewie

Anna Wybraniec

W ostatnim czasie (11-19 marca 2023) brałam udział, w wyjeździe do CERN w Genewie zorganizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, w ramach projektu Atomy Wiedzy. Z 257 zgłoszonych do projektu nauczycieli zostało wybranych 36 z całej Polski, w tym ja - Joanna Bieniecka-Kurzyna nauczycielka fizyki w Zespole Szkół Nr 3 w Kraśniku. Jest to dla mnie zaszczyt i wyróżnienie. Czym jest CERN? To Europejska Organizacja Badań Jądrowych

– ośrodek naukowo-badawczy położony na północno-zachodnich przedmieściach Genewy na granicy Szwajcarii i Francji. Obecnie do organizacji należą dwadzieścia trzy państwa. CERN zatrudnia 2600 stałych pracowników oraz około 8000 naukowców i inżynierów reprezentujących ponad 500 instytucji naukowych z całego świata. W CERN pracuje około sześciuset Polaków, z czego większość na stypendiach. Polscy fizycy są autorami lub współautorami jednej dziesiątej prac dotyczących badań prowadzonych w CERN – uczestniczą między innymi w konstrukcji detektorów ALICE, ATLAS, CMS i LHCb wchodzących w skład Wielkiego Zderzacza Hadronów. Najważniejszym narzędziem ich pracy jest właśnie największy na świecie akcelerator cząstek – Wielki Zderzacz Hadronów. Największa “maszyna” świata. Jego zasadnicze elementy są umieszczone w tunelu w kształcie torusa o długości około 27 km, położonym na głębokości od 50 do 175 m pod ziemią. Technologie opracowane na potrzeby CERN znajdują wiele zastosowań, m.in. w:

• elektronice i systemach komunikacji (sieć www),
  • techniki obrazowania używane w medycynie, a także inżynierii lądowej, geologii i archeologii,
  • obserwowanie w czasie rzeczywistym reakcji chemicznych (synchrotronowe źródła promieniowania rentgenowskiego),
  • neutralizacja odpadów nuklearnych źródłami wysokoenergetycznych protonów.

Był to dla mnie bardzo intensywny tydzień. Poznałam świetnych ludzi, naukowców dla których fizyka jądrowa jest całym życiem. Z wypiekami na twarzy, podskakując, wymachując rękami dzielą się swoją wiedzą.

Wróciłam pełna energii i zapału do pracy. Chcę przekazać to teraz moim uczniom.

Joanna Bieniecka-Kurzyna