WALENTYNKI W ZS3

Anna Wybraniec

"WALENTYNKI" to święto zakochanych obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. W Cesarstwie Rzymskim wiązało się ze zwyczajem polegającym na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny.

Współczesne święto, chociaż ma katolickiego patrona , kojarzy się z takimi postaciami z mitologii jak Kupidyn, Eros, Pan czy Juno Februata. Do Polski obchody walentynkowe  trafiły wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Popularność zyskały jednak dopiero w latach 90 -tych XX wieku.

W ZSnr3 jak co roku14 - ego lutego Samorząd Uczniowski celebrował "Walentynki" wraz z całą społecznością szkolną. Kupidyn i jego pomocnicy wręczali w klasach walentynkowe upominki  oraz pozdrowienia.

Poczta walentynkowa była miłą zabawą dla nas wszystkich.

opracowała: J. Ambrożkiewicz