Miejsca Pamięci Narodowej

Anna Wybraniec

26 października 2022 r. uczniowie klas IV a T  , IV c LO oraz III c BSIS w ZS nr3 w Kraśniku pod opieką pani A. Kaźmierak i pani W. Szachniewicz wzięli udział w wycieczce poświęconej miejscom pamięci narodowej w naszym regionie.

Uczniowie odwiedzili miejsca pacyfikacji przeprowadzonych przez okupanta niemieckiego w czasie II wojny światowej oraz groby powstańców styczniowych. Byliśmy w Borowie , Szczecynie , Karpiówce miejscach najbardziej brutalnych akcji pacyfikacyjnych na  naszym terenie. W Borowie 2 lutego 1944 roku hitlerowcy w bestialski sposób  zamordowali 806 mieszkańców wioski. W Szczecynie tego samego dnia Niemcy zabili 300 osób. Pacyfikacja Karpiówki miała miejsce 31.12.1943  roku , okupanci spalili żywcem lub rozstrzelali 43 mieszkańców tej wioski. W Rzeczycy Księżej  oraz w Blinowie odwiedziliśmy  mogiły powstańców styczniowych  , którzy  18 lipca 1863 roku zginęli w walkach z wojskami rosyjskimi w bitwie pod Polichną .

Przy mogiłach uczniowie przypomnieli przebieg tych tragicznych wydarzeń oraz zapalili symboliczne  znicze będące wyrazem naszej pamięci. Była to ciekawa lekcja historii mająca na celu kształtowanie postaw patriotycznych naszej młodzieży i uchronienie od zapomnienia tamtych dni.

Opracowały : W. Szachniewicz , A. Kaźmierak