Wycieczka klas trzecich Technikum do Fabryki Łożysk Tocznych – Kraśnik S.A.

10 listopada 2021 roku uczniowie klas trzecich Technikum Mechanicznego o specjalności: operator obrabiarek cnc oraz mechatronik wzięli udział w wycieczce przedmiotowej do Fa-bryki Łożysk Tocznych – Kraśnik S.A.

Uczestnicy wycieczki byli podzieleni na dwie grupy: pierwsza grupa weszła na teren zakładu o godz. ósmej, druga zaś o godz. dwunastej. Fabryka od ponad sześćdziesięciu lat specjalizuje się w produkcji łożysk tocznych, które są sprzedawane na rynek krajowy oraz na rynki zagraniczne całego świata.

Wycieczkę poprowadzili: Kierownik Działu BHP Mariusz Paluch oraz Sławomir Rodzik z Działu Marketingu. Na początku udzielono wstępnego instruktażu z zakresu obowiązujących przepisów bhp oraz zaprezentowano nam informację o zakładzie. Młodzież po ubraniu odpowiednich kamizelek identyfikacyjnych oraz okularów ochronnych udała się na zwiedzanie wybranych wydziałów.

Najpierw poszliśmy na wydział produkcyjny obróbki zgrubnej na którym dokonywana jest obróbka tokarska pierścieni zewnętrznych i wewnętrznych łożysk tocznych. Przewodnikiem po wydziale był Z-ca Kierownika P-5, Pan Piotr Chmielewski, który udzielił uczniom szczegółowych informacji dotyczących parku maszynowego oraz procesu produkcyjnego na tym wydziale. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia obrabiarek cnc MAZAK, ich obszarów roboczych oraz pieców do obróbki cieplnej w systemie ciągłym, półautomatycznym.

Kolejnym wydziałem na który udała się młodzież była narzędziownia. Po terenie tego wydziału oprowadzał nas Mistrz Pan Sławomir Jocek. Jest to wydział pomocniczy na którym znajdują się obrabiarki sterowane numerycznie wśród nich elektrodrążarki. Pan Sławomir zapoznał młodzież z procesem elektrodrążenia oraz przedstawił produkty otrzymywane tą metodą obróbki. Również na tym wydziale przybliżono grupie obróbkę na obrabiarkach cnc połączoną z dokładną ich prezentacją. Ostatnim etapem był powrót do bramy głównej fabryki połączony z poznaniem pozostałego terenu zakładu.

Składamy serdeczne podziękowania Panu Prezesowi Grzegorzowi Jasińskiemu za zaproszenie do zwiedzania zakładu. Dziękujemy również Panu Mariuszowi Paluchowi, Piotrowi Chmielewskiemu, Sławomirowi Jocek oraz Sławomirowi Rodzikowi za sprawne i ciekawe zorganizowanie zwiedzania zakładu, który jest największym w naszym regionie.

Opiekunami grupy byli: Krzysztof Czubiński, Krzysztof Kaproń oraz Dariusz Młynarski.

Opracowanie i zdjęcia: Krzysztof Czubiński i Sławomir Rodzik.