Zbigniew Biały nagrodzony Medalem Burmistrza.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

W dowód uznania za wybitne zasługi dla rozwoju kraśnickiego sportu, za wyniki w pracy szkoleniowej i sukcesy sportowe zawodników odnoszone na arenach polskich i międzynarodowych oraz za promocję Miasta Kraśnik„.

W Kraśniku odsłonięte zostały pierwsze gwiazdy w kraśnickiej Alei Gwiazd Sportu. W tym roku wyróżniono czterech kraśnickich olimpijczyków: Marka Stępienia, Zuzanny Mazurek, Marka Bajana i Jerzego Niecia.

Na uroczystej gali w Centrum Kultury i Promocji nagrodzono też zasłużonych działaczy i trenerów okolicznościowymi Medalami Burmistrza: Leszka Pasiecznego, Ryszarda Niezabitowskiego Mariana Sarnę, Grzegorza Mazurka, Aleksandra Płatka, Konrada Szmyrgałę i Zbigniewa Białego – nauczyciela wychowania fizycznego w Zespole Szkól Nr 3 w Kraśniku, prezesa i trenera SKB Kraśnik. Galę uświetniły występy wokalistki Kingi Wołoszyn.

Nagrody wręczali: burmistrz Wojciech Wilk , starosta Andrzej Rolla i przewodnicząca Rady Miasta Dorota Posyniak

W roku 1999 mgr Zbigniew Biały reaktywował sekcję lekkiej atletyki w Kraśniku i założył Szkolny Klub Biegowy. W Zespole Szkół Nr 3 w Kraśniku powstała klasa sportowa o profilu lekka atletyka (biegi).

Zbigniew Biały był trenerem reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata w Biegach Górskich w stylach anglosaskim i alpejskim w:

• Girdwood - Alaska w USA w 2003

• Sauze d, Oulx we Włoszech w 2004 roku.

• Willington w Nowej Zelandii w 2005 roku.

• Bursie w Turcji 2006 roku

• Madesimo - Campodolcino we Włoszech w 2009 roku.

• Tirana - Albania 2011

• Temu i Ponte de Legno we Włoszech 2012

• Casette di Massa - Włochy 2014

• Betwy – Coed - Walia 2015

• Canilo - Andora - 2018

i…. na Mistrzostwach Europy w Biegach Górskich:

• Gap - Francja - 2014 rok

• na portugalskiej wyspie Maderze w Porto Moniz. roku 2015

• Arco - Włochy - 2016 rok

Wychowankowie Zbigniewa Białego zdobyli kilkadziesiąt medali na mistrzostwach Polski i arenach międzynarodowych na bieżni oraz w biegach górskich. Ustanowili trzy halowe rekordy Polski. Z uczniów z ZS Nr 3 w Kraśniku i klasy sportowej o profilu lekka atletyka wspaniałe wyniki osiągnęli:

- Ewa Jacniak – multimedalistka MP w biegach na 400 m, 600 m i 800m. Reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Świata U-18 w Ostrawie w biegu na 800 gdzie zajęła 7 miejsce na świecie! Na Halowych Mistrzostwach Polski w Spale ustanowiła dwa rekordy Polski w biegu na 600 m w kategorii juniorka młodsza i juniorka, Reprezentowała Polskę w sztafecie 4x400 m w Mistrzostwach Świata Juniorów w Bydgoszczy.

- Małgorzata Jacniak - siostra Ewy - na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Szczecinie zdobyła brązowy medal w biegu na 400 m.

- Karol Nowak – medalista mistrzostw Polski w biegach górskich. Reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata w Biegach Górskich w Wellington w Nowej Zelandii w kategorii juniorów.

- Tomasz Krasowski – największa sensacja w biegach średnich Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży we Wrocławiu - brązowy medal w biegu na 1500 m - 3.56.37 min

- Patrycja Maśloch - zdobywała medale na MP w biegach górskich. Reprezentowała Polskę na ME WMRA Youth Challange w Ostheim vor der Rhein w Bawarii w Niemczech gdzie zdobyła srebrny medal w klasyfikacji drużynowej.

- Agata Dziura - medalista mistrzostw Polski w biegach górskich. Reprezentowała Polskę na 11 Mistrzostwach Europy w Biegach Górskich w Denzil Pamukkale w Turcji w 2013 roku, gdzie zajęła 18 miejsce w kategorii juniorek.

- Arek Mostrąg, Mariusz Mostrąg i Szymon Rola wyjechali do USA na stypendia sportowe, gdzie z sukcesami sportowymi reprezentowali amerykańskie uczelnie.

- Mariusz Mostrąg - rekordy życiowe: 800 m – 1.48.99 min Greensboro 2004 , 1000 m -2.24.91 min Siedlce – 2004 i 1500 m – 3.48.89 min Bydgoszcz 2004

- Arek Mostrąg w USA skończył między innymi elitarną szkołę wojskową Fork Union Military Academy. Na mistrzostwach USA - Nike Indoor Nationals Championship w Landover w stanie Maryland zdobył złoty medal i mistrzostwo USA w biegu na 800 m i ustanowił halowy rekord Polski juniorów 1.51.63 min. Reprezentował Polskę w biegu na 1500 m 3.47.31 min. na Mistrzostwach Europy Juniorów w Hengelo w Holandii.

- Grzegorz Czerebak – srebrny medal na 800 m na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Bydgoszczy w biegu na 800 m - Reprezentant Polski w meczu Polska – Niemcy w biegu na 800 m. Drugi wynik w Polsce w kategorii U-18 biegu na 800 m – 1.54.00 min

- Weronika Biała - srebrny medal na MP w Biegach Górskich na Górze Św. Anny w kategorii juniorek.

- Marcin Jacniak - medalista MP w biegach górskich.

- Damian Karolak - wychowanek SKB w barwach AZS Biała Podlaska był czołowym polskim sprinterem:

100m – 10.58 sek.

200 m 21.53 sek.

400 m – 48.96 sek.

- Kamil Jastrzębski - aktualnie nasz najbardziej utytułowany absolwent. Kadra narodowa, multimedalista - w biegach górskich, na bieżni. Reprezentował Polskę na ME i MŚ. W 2020 roku wywalczył 4 medale na MP seniorów w biegach na 5000 m, 10 km i zdobył tytuł Mistrza Polski w maratonie. 42 km 195 m - 2.12.58. Do minimum olimpijskiego w Tokio w maratonie zabrakło zaledwie …. 66 sekundy….. Wielka nadzieja na występ na Igrzyskach Olimpijskich w maratonie w Paryżu i występy na ME i MŚ w biegu maratońskim w 2022 roku.

GRATULUJEMY I ŻYCZYMU DLASZYCH SUKCESÓW!!!