POŻEGNANIE

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Aleksandry Stępień, polonistki, wieloletniej nauczycielki naszej szkoły, prawdziwej legendy dawnego technikum w Kraśniku.

Pani Aleksandra urodziła się 21 czerwca 1930 roku w Kolonii Woli Bychawskiej. Swoją pracę zawodową rozpoczęła w 1950 roku w Bychawie, w następnym roku szkolnym pracowała w Zasadniczej Szkole Metalowej nr 2 w Lublinie. Od września 1953 była zatrudniona w Zasadniczej Szkole Metalowej w Kraśniku, która wtedy miała jeszcze swoją siedzibę w dawnych barakach po 24 Pułku Ułanów. W 1968 roku otrzymała dyplom ukończenia filologii polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (specjalność nauczycielska i edytorsko-wydawnicza).

Z naszą szkołą związała się na niemal czterdzieści lat. Na emeryturę przeszła w 1985 roku, ale do 1991 roku pracowała na pół etatu. W pamięci swoich wychowanków zapisała się jako doskonała polonistka i nauczyciel pełen pasji i poświęcenia. Pani Aleksandra Stępień przez wiele lat przewodniczyła komisji przedmiotów humanistycznych, prowadziła też koło polonistyczne i dbała o popularyzację czytelnictwa. Jej rzetelna wiedza i kultura osobista budziły pełen szacunku respekt.

Za zasługi w pracy nauczycielskiej była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana. W 1974 roku otrzymała Złoty Krzyż Zasługi, a w 1979 Złotą Odznakę „Zasłużony dla FŁT”. W 1975 roku Kurator Oświaty i Wychowania przyznał jej tytuł Profesora Szkoły Średniej.  Nagrody Kuratora otrzymała dwukrotnie – w 1975 oraz w 1985 roku.

Wraz z Panią Aleksandrą odeszło najstarsze pokolenie nauczycieli naszej szkoły – tych, którzy tworzyli jej początki i byli jej fundamentem przez wiele kolejnych lat.

Niech spoczywa w pokoju.

W załączniku wspomnienia pani Aleksandry Stępień.