Dlaczego warto zostać krwiodawcą i jak rozpocząć oddawanie krwi?
Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi.
Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa – ludzie tacy jak Ty! Oddając krew możesz sobie wyobrazić, że dzięki Twojemu cennemu darowi krwi czyjeś życie zostanie uratowane. Ponownie będzie się mógł uśmiechać i przede wszystkim żyć! Osoba, która otrzyma Twoją krew pozostanie nieznana, ale pamiętaj że ona też jest czyimś przyjacielem, rodzicem lub krewnym.
Kto może zostać krwiodawcą?
Krwiodawcą może zostać każdy zdrowy człowiek. Tylko wówczas oddawanie krwi nie spowoduje ujemnych skutków dla jego zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy. Kandydat na dawcę jest zawsze kwalifikowany przez lekarza zgodnie z obowiązującymi zasadami i w oparciu o:
- ocenę wyników przeprowadzonych badań laboratoryjnych,
- sprawdzenie ankiety dawcy, które jest uzupełnione zebranym wywiadem lekarskim,
- wyniki skróconego badania przedmiotowego dawcy.
Zdanie lekarza jest decydujące.
Możesz zostać krwiodawcą, jeżeli:
- ukończyłeś 18 rok życia, a nie ukończyłeś 60 roku życia (dawcy pierwszorazowi),
- ważysz przynajmniej 50 kg,
- nie chorowałeś na żółtaczkę zakaźną,
- w ciągu ostatnich 6-ciu miesięcy: nie przechodziłeś żadnych zabiegów chirurgicznych i medycznych zabiegów diagnostycznych wykonywanych sprzętem wielokrotnego użytku lub przebiegających z naruszeniem ciągłości ciała (operacja, gastroskopia, kolonoskopia, artroskopia, itp),
- w ciągu ostatnich 6-ciu miesięcy nie wykonywano u Ciebie: akupunktury, tatuażu, przekłucia części ciała,
- w ciągu ostatnich 6-ciu miesięcy nie miałeś kontaktu z krwią ludzką,
- w ostatnim czasie nie przyjmowałeś szczepień ochronnych,
- aktualnie nie występują u Ciebie objawy alergii, nie jesteś w trakcie, ani bezpośrednio po odczulaniu,
- nie przechodzisz aktualnie, ani nie przechodziłeś w minionym tygodniu żadnej infekcji: katar, kaszel, ból gardła, ból brzucha, biegunka, opryszczka, itp.,
- nie przyjmowałeś nigdy narkotyków,
- nie przyjmujesz i ostatnio nie przyjmowałeś żadnych leków,
- nie leczysz się z powodu: cukrzycy, astmy, chorób tarczycy, łuszczycy, padaczki,
- nie występuje u Ciebie skłonność do omdleń, zaburzenia rytmu serca, wada serca, zaburzenia krzepnięcia krwi,
- nie przebyłeś zawału mięśnia serca, udaru mózgu,
- nie zgłaszaj się jeśli jesteś w trakcie: trwania jakiejkolwiek diagnostyki medycznej, aż do momentu jej zakończenia, w trakcie leczenia stomatologicznego,
- w ciągu 2 ostatnich dni nie piłeś alkoholu,
- kobiety nie mogą oddawać krwi w czasie miesiączki i 3 dni po jej zakończeniu,
- o donacji w czasie laktacji indywidualnie decyduje lekarz kwalifikujący (m.in. w zależności od wieku dziecka, częstości karmień, stanu ogólnego matki itd.)
Przed oddaniem krwi
Zanim udasz się do centrum krwiodawstwa musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Sprawdź czy możesz zostać dawcą, zapoznaj się z wytycznymi, które mówią, kto może a kto nie może oddawać krwi:
1. Sprawdź, w jakie dni i w jakich godzinach jest czynne centrum/punkt, w którym chcesz oddać krew.
2. Wybierz dzień, przed którym będziesz mógł wypocząć – wyspać się.
3. Koniecznie zjedz lekki posiłek przed oddaniem krwi (unikaj pokarmów zawierających dużą ilość tłuszczu).
4. Pij dużo soków owocowych i wody.
5. Unikaj nadmiernego fizycznego wysiłku przed oddaniem krwi.
6. Zabierz dokument ze zdjęciem i numerem PESEL (musisz być pełnoletni), pozwalającym na stwierdzenie tożsamości i zgłoś się do Rejestracji.
Pobieranie krwi pełnej
Metoda konwencjonalna polega na tym, że jednorazowo od osoby pełnoletniej, ważącej co najmniej 50 kg lub więcej pobiera się 450 +/- 45 ml krwi pełnej (jest to tzw. 1 jednostka). Zawiera ona wszystkie składniki krwi: krwinki czerwone, krwinki płytkowe, krwinki białe i osocze. Krew taką pobiera się z pojedynczego wkłucia do żyły, do jednorazowych pojemników z tworzywa sztucznego. Pojemnik znajduje się na wagomieszarce, która wykonując ruchy powoduje mieszanie się krwi dawcy z substancją umieszczoną w pojemniku, która to zapobiega krzepnięciu krwi. Samo oddanie 450ml krwi trwa ok. 5-10 minut.
Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje:
1. Osobie, która bezpłatnie oddała krew oraz została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi przysługuje:
• tytuł „Honorowego Dawcy Krwi”
• zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddał/a krew i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach, zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy,
• zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju
• posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej 4.500 kalorii ( czekolady ).
• możliwość odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa w danym roku podatkowym
2. Każdej kobiecie, która oddała co najmniej 5 litrów krwi i każdemu mężczyźnie, który oddał co najmniej 6 litrów krwi oraz każdemu kto oddał odpowiadającą tej objętości ilość innych składników krwi przysługuje tytuł i odznaka „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”. Dodatkowe przywileje przysługujące Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi:
• uprawnienie do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach,
• bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami leków podstawowych i uzupełniających do wysokości limitu ceny. 3. Osobom, które oddały 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych składników może być dodatkowo nadana odznaka „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.
• Dawcy chcący otrzymać powyższe odznaczenie muszą wypełnić ankietę i oddać do najbliższego punktu krwiodawstwa.
• Na podstawie ankiety przygotowywany jest wniosek i wysyłany do podpisu dawcy,
• Po przesłaniu przez dawcę podpisanego wniosku do Działu Promocji RCKiK w Lublinie wniosek będzie procedowany dalej przez Narodowe Centrum Krwi oraz Ministerstwo Zdrowia.
• UWAGA! Ankiety wypełnione komputerowo nie będą procedowane
• Kraśnik
Osoby uprawnione do przejazdów bezpłatnych:
Honorowi krwiodawcy: kobiety, które oddały powyżej 5 litrów krwi; mężczyźni, którzy oddali powyżej 6 litrów krwi.
Podstawa uprawnienia/dokument poświadczający uprawnienie:
Legitymacja Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi III stopnia (tzw. brązowa odznaka) wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem umożliwiającym potwierdzenie tożsamości osoby uprawnionej.
Regionalny Punkt Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
Adres: al. Niepodległości 25 (obok naszej szkoły) 23-210 Kraśnik
ŁĄCZY NAS KREW, KTÓRA RATUJE ŻYCIE-
-"Nie bądź żyłą oddaj krew"
Opracował: Jerzy Dzikowski