Debata w ramach Unijnego Dialogu Młodzieżowego

HOT-INFO

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W tym roku szkolnym ZS3 w Kraśniku nawiązał współpracę z Polską Radą Organizacji Młodzieżowych (PROM) w Warszawie i wziął udział w projekcie realizowanym w ramach Unijnego Dialogu Młodzieżowego.

PROM jest oficjalnym przedstawicielem polskiej młodzieży na Unijnych Konferencjach Młodzieżowych i współpracuje m.in. z Radą Działalności Pożytku Publicznego, Grupą Wyszehradzką oraz Europejskim Forum Młodzieży. Celem działania PROM-u jest popularyzacja uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, informowanie opinii publicznej o stanie polityki na rzecz młodzieży w Polsce oraz reprezentowanie organizacji członkowskich. Z kolei najważniejszym zadaniem PROM-u jest podejmowanie działań na rzecz stworzenia spójnej i nowoczesnej polityki na rzecz młodzieży w Polsce.

W ramach nawiązanej współpracy pani Monika Dziurda zaprosiła do naszej szkoły pana Piotra Nowaka, który jest Dyrektorem Wykonawczym Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych w Warszawie. W dniu 24.02.2020 r. pan Piotr Nowak przeprowadził warsztaty dla uczennic klasy 1cg (IIILO) dotyczące zatrudnienia, lokalnego rynku pracy i bezrobocia.

Kolejnym punktem spotkania była debata, podczas której młodzi ludzie mogli wymienić swoje poglądy na temat zatrudnienia z osobami decyzyjnymi w naszym mieście i powiecie. Na debatę przybyli zaproszeni goście: pan Andrzej Rolla - Starosta Kraśnicki, pan Wojciech Wilk - Burmistrz Miasta Kraśnik oraz pani Dorota Posyniak – Przewodnicząca Rady Miasta Kraśnik. Podczas debaty byli też obecni: pani Aneta Jabłońska-Ośka - dyrektor ZS 3 w Kraśniku i pan Krzysztof Ślusarz – wicedyrektor ZS 3 w Kraśniku i radny Rady Miasta Kraśnik oraz nauczyciele sprawujący opiekę nad uczniami. W debacie wzięli udział uczniowie trzech klas: 1cg (IIILO), 1aTg i 1hTg. Podczas debaty młodzież zadawała pytania zaproszonym gościom. Pytania dotyczyły polityki zatrudnienia, rynku pracy oraz bezrobocia w mieście i powiecie kraśnickim. Najbardziej aktywni uczniowie zostali nagrodzeni przez prowadzącego debatę pana Piotra Nowaka.

Warsztaty oraz debata były wspaniałą okazją do przedyskutowania problemu zatrudnienia, rozwijania umiejętności rozmawiania o sprawach trudnych w sposób rzeczowy i pozbawiony agresji. Ponadto uczniowie nauczyli się właściwie argumentować swoje stanowiska oraz poznali różne punkty widzenia danego problemu. W trakcie spotkania młodzież ćwiczyła umiejętność jasnego i przejrzystego formułowania myśli i rozwijała sztukę wystąpień publicznych.

FOTOGALERIA

DEBATA W OBIEKTYWIE MARKA KULPY

Opracowała: Monika Dziurda