Kolejna prezentacja zabytkowych przedmiotów z kolekcji Marka Soleckiego

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

W środę, 12 lutego 2020 w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku odbyło się kolejne ciekawe spotkanie w ramach projektu „Para-buch! Książka w ruch!”. Tym razem prowadził je p. Marek Solecki - ceniony w kraju kolekcjoner staroci i kraśnicki regionalista.

Jest nauczycielem biologii w Zespole Szkół nr 3 w Kraśniku, gdzie w 1995 roku założył niepowtarzalną szkolną Izbę Historyczno-Etnograficzną. „Kraśniczanin Roku 2013”, prezes Kraśnickiego Klubu Kolekcjonerów, wpisany do Teleexpressowej Galerii Ludzi Pozytywnie Zakręconych. Zbieracz zabytkowych przedmiotów, w tym żelazek, wag, syfonów, szklanych butelek, w których przechowywano różne napoje czy np. atrament. W spotkaniu z p. Markiem Soleckim wzięli udział uczniowie klasy trzeciej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Kraśniku. Dzięki ciekawym eksponatom z epoki z przepastnej kolekcji staroci p. Marka Soleckiego udali się w podróż do dawnych czasów, gdy prasowało się żelazkiem z duszą, pisało przy użyciu pióra maczanego w szklanym kałamarzu, a woda gazowana pryskała prosto z syfonu. Dzieci poznały historię różnorodnych typów żelazek, dowiedziały się po co były potrzebne aż dwie ich dusze oraz kiedy i w jaki sposób je wymieniano. W dawnych czasach dbanie o odpowiedni kancik w spodniach nie było łatwym zajęciem. Kolejnymi punktami prezentacji były zabytkowe wagi stołowe i techniki posługiwania się nimi, dawne przybory piśmiennicze oraz przedwojenne i PRL-owskie syfony i butelki na wodę sodową, lemoniadę i oranżadę. Dzieci były zachwycone nietypowa lekcją historii i zabytkowymi przedmiotami z epoki. Prezentowane na spotkaniu zabytkowe przedmioty codziennego użytku można jeszcze podziwiać do końca lutego w Fili nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku przy ulicy Ks. Zielińskiego 3, gdzie zostały odpowiednio wyeksponowane.