Wycieczka do Gościeradowa

W dniu 21 września 2018 klasa 3cT wraz z opiekunami p. E. Mariańską i E. Bernacką była na wycieczce w Gościeradowie, gdzie zwiedziła Pałac Prażmowskich. Wycieczka zorganizowana była przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kraśniku w ramach projektu: „Atrakcje turystyczne w Powiecie Kraśnickim”

Zespół Pałacowo- Parkowy, który zwiedziła młodzież, został założony w XVIII wieku przez Prażmowskich. W XIX wieku należał do Suchodolskich. Ostatni z nich, Eligiusz Suchodolski, przekazał w 1894 go Warszawskiemu Towarzystwu Dobroczynności. W skład kompleksu wchodzą: pałac w stylu klasycystycznym z końca XVIII wieku, murowany spichlerz z tego samego okresu, klasycystyczna kaplica usytuowana w północno – zachodniej części parku, łuk triumfalny wybudowany około 1820 roku oraz park z częściowo zachowaną dojazdową aleją lipową.

Po kompleksie pałacowym oprowadziła młodzież pani kierownik mgr Zofia Mazur, która zaznajomiła uczniów z historią obiektu. Cały kompleks obejmuje obszar ok. 5ha i jest ogólnie dostępny dla zwiedzających. Park zachwyca swoją roślinnością. Obecnie funkcjonuje tutaj Dom Opieki Społecznej im Hrabiego Eligiusza Suchodolskiego, a na terenie dawnego spichlerza Ośrodek Rehabilitacji dla Dzieci Niepełnosprawnych.

Wycieczka zakończona została wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Zachęcamy wszystkich do zwiedzenia pięknego Pałacu Prażmowskich . Będzie to z pewnością piękna lekcja historii.

Za projekt na terenie szkoły były odpowiedzialne p. E. Mariańska i p. E. Bernacka

Opracowanie i zdjęcia : E. Bernacka