Wycieczka do Warszawy

Dnia 04.12.2023r klasy 3cT,3hT, 2aT,2hT, 4iT brały udział  wycieczce edukacyjnej do Warszawy. Pierwszym punktem wycieczki był Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Przewodniczka opowiedziała nam o aktualnych wydarzeniach dotyczących  pracy posłów w sejmie. Byliśmy w galerii sali posiedzeń sejmu,  gdzie każdy z nas mógł poczuć się jak prawdziwy polityk. W dalszej części wycieczki spacerowaliśmy wzdłuż murów obronnych Starego Miasta. Dowiedzieliśmy się o historycznych wydarzeniach jakie miały miejsce w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Następnie udaliśmy się na Warszawską Starówkę, gdzie po środku usytuowany jest pomnik Syrenki. Kolejnym punktem wycieczki jest Barbakan, a tuż niedaleko pomnik Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego. Każdy z nas miał okazję zakosztować różnych egzotycznych potraw  świata w Złotych Tarasach. Najważniejszym  punktem naszego wyjazdu było Muzeum Powstania Warszawskiego.  Będąc tam, poruszaliśmy się  w scenerii sprzed ponad siedemdziesięciu lat, chodząc po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej stolicy. Przy stalowym monumencie oglądaliśmy wyryte na nim Kalendarium Powstania  oraz słuchaliśmy dźwięku przypominającego bicie serca. To wszystko miało nam uzmysłowić, że pomimo ogromnych zniszczeń w roku 1944, serce Warszawy wciąż biło. Na własne oczy dostrzegaliśmy jak wyglądał czas okupacji oraz przygotowania do wybuchu powstania, a także poznaliśmy historię godziny „W”. Widzieliśmy trudne  codzienne  życie w powstańczej Warszawie. Mogliśmy na własnej skórze przekonać się jak wyglądała ewakuacja ze zniszczonego miasta prowadzona jedyną, względnie bezpieczną drogą, jaką były warszawskie kanały. Idąc aranżacją kanałów, w zupełnej ciemności i ciszy, walczyliśmy z strachem i swoimi słabościami. Było to dla nas bardzo trudne i emocjonujące przeżycie. Dokładnie tak samo, jak podczas oglądania filmu „Miasto ruin” w 3D, prezentującego przerażający obraz zniszczonej Warszawy po 63 dniach walk. O zmroku udaliśmy się do Królewskich  Ogrodów Świateł w Wilanowie. Tu zachwyciły nas przepiękne iluminacje świetlne, przedstawiające greckich bogów. Jednak najbardziej  urzekł nas przepiękny Ogród Różany. Mimo niekorzystnych warunków pogodowych, wróciliśmy do domu z nowymi wrażeniami i wspomnieniami. Organizatorem wycieczki była pani Wioletta Winnicka. Opracowały uczennice kl. 3hT
Skip to content