RUSZAJĄ KLASY MUNDUROWE

RUSZAJĄ KLASY MUNDUROWE

Innowacja pedagogiczna „Wojsko i straż graniczna” została wprowadzona w Zespole Szkół Nr 3 w dniu 1 września 2011 roku.

1 kwietnia 2011r. dyrekcja szkoły podpisała porozumienia  z jednostką patronacką -  Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej im. 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej w Chełmie, zaś 28 marca 20011 r.  z 3 Brygadą Zmechanizowaną Legionów im. Romualda Traugutta w Lublinie, przemianowaną następnie na Wielonarodową Brygadę w Lublinie.

Innowacja została opracowana w celu poszerzenia oferty edukacyjnej i wyjścia naprzeciw oczekiwaniom młodzieży. Wprowadzenie innowacji służy uatrakcyjnieniu programu nauczania. Podstawowym założeniem jest wszechstronne zapoznanie ucznia ze specyfiką funkcjonowania służb mundurowych i przygotowanie do ewentualnego pełnienia służby w wojsku i straży granicznej. Szkolenie z zakresu służb mundurowych będą prowadzili oficerowie wojska i straży granicznej, a omawianymi zagadnieniami będą m. in. obrona narodowa i przysposobienie wojskowe, szkolenie graniczne, szkolenie strzeleckie, szkolenie ogniowe, terenoznawstwo, łączność, pierwsza pomoc, regulaminy i musztra, samoobrona z elementami taktyki i techniki interwencji.Realizacja Programu szkolenie wojskowe i wojsko i straż graniczna odbywać się będzie w ramach dodatkowych zajęć nadobowiązkowych w wymiarze 2,5 godziny tygodniowo. Poza zajęciami na terenie naszej szkoły przewidziane są również sesje wyjazdowe do placówek patronackich i na strzelnicę. Integralną częścią szkolenia są również 10-dniowe obozy szkoleniowe.

Już w pierwszym tygodniu września 2011 roku dziesięcioro uczniów z obydwu klas miało okazję wziąć udział w obozie wojskowym w Puszczy, który trwał 5 dni. Obóz został zorganizowany w Ośrodku Pomocy „Caritas” w ramach programu FAO i pozwolił młodzieży zdobyć nowe doświadczenia i poznać uczniów z innych szkół mundurowych całej Polski. Dla wielu uczniów był to pierwszy taki obóz w życiu.

Zgodnie z regulaminem funkcjonowania klas realizujących innowację pedagogiczną „Wojsko i straż graniczna” dniem mundurowym jest poniedziałek. Pełne umundurowanie obowiązuje uczniów podczas wyjazdów i uroczystości szkolnych. Dzięki staraniom dyrekcji, która złożyła 22 czerwca 2011 roku wniosek do Ministerstwa Obrony Narodowej o przekazanie na użytek szkoły umundurowania oraz wyposażenia wojskowego, uczniowie otrzymali pasy i berety oraz zimowe kurtki, sami natomiast zakupili mundur moro i buty wojskowe. Kolejny taki wniosek został złożony 29 lutego 2012 roku, dzięki czemu nowy rocznik uczniów klas mundurowych zostanie wyposażony w bluzy i spodnie polowe, kurtki z podpinką i berety.

Ważnym wydarzeniem w życiu klas realizujących program było pierwsze  ślubowanie uczniów klas mundurowych, które odbyło się podczas obchodów Dnia Patrona 4 kwietnia 2012 roku.