"Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary".

To motto Społecznego Komitetu Budowy Pomnika W Hołdzie Ofiarom Ludobójstwa Dokonanego Przez Nacjonalistów Ukraińskich Na Wołyniu I Kresach Południowo -Wschodnich II Rzeczypospolitej W Latach 1939 – 1947, którego przedstawiciel pan Czarosław Dębowczyk był inicjatorem prelekcji poświęconej tragicznym wydarzeniom jakie miały miejsce na Wołyniu w 1943 roku oraz współczesnym relacjom polsko - ukraińskim.

Spotkanie odbyło się w 20 marca 2018 r. w Zespole Szkół nr 3 w Kraśniku. Gośćmi byli dr Leon Popek z lubelskiego Instytutu Pamięci Narodowej specjalizujący się w tematyce Kresów Wschodnich oraz Jacek Bury komendant Środowiskowego Hufca Pracy w Lublinie, członek zarządu Fundacji Niepodległości. Pan dr Leon Popek przedstawił naszej młodzieży wstrząsające fakty dotyczące zbrodni nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej na Wołyniu w 1943 roku. Mówił też o ekshumacjach, które udało się przeprowadzić. Widok za każdym razem jest wstrząsający. Ogrom tej makabry, trwoga jaką ci ludzie musieli przeżywać jak bardzo cierpieli ci, którzy nie umierali od razu…. mówi dr Leon Popek. Młodzież w zadumie i wymownym milczeniu słuchała wykładu. Następnie głos zabrał pan Jacek Bury, który od wielu lat jest organizatorem obozów wolontariackich polegających na porządkowaniu wołyńskich cmentarzy. Zachęcał uczniów naszej szkoły do zaangażowania się w tą jakże patriotyczną akcję.

Na zakończenie prelekcji pan Czarosław Dębowczyk podziękował wszystkim za udział w spotkaniu. Młodzież nagrodziła wykład gromkimi brawami, będącymi jednocześnie wyrazem poparcia dla inicjatywy komitetu.