Zagranicznego stażu ciąg dalszy…

Uczniowie zdobywają nowe umiejętności i mają okazję wykazać się już nabytymi. Ale doświadczenie nabywają również poza pracą na zajęciach, jak chociażby uczący się w profilu technik pojazdów samochodowych, którzy mogli przekonać się, jak wygląda nauka ich rówieśników w greckiej szkole.

Podczas wizyty w OAED w Larisie mieli szansę obserwować zajęcia greckich uczniów oraz obejrzeć warsztat, w którym ćwiczą umiejętności.

Jednak praktyki to nie wszystko. Mamy też bogaty program kulturowy, bo przecież nie samą pracą żyje człowiek. W jego ramach odwiedziliśmy drugie co do wielkości po Atenach miasto, stolicę regionu Macedonia – Thessaloniki. Tam obejrzeliśmy pochodzącą z przełomu III i IV wieku Rotundę i bazylikę Agios Dimitrios posiadającą kaplicę z relikwiami świętego Dymitra. Był też czas na spacer po deptaku i zrobienie zdjęć pod Białą Wieżą, chyba najbardziej rozpoznawalną atrakcją turystyczną w tym greckim mieście. Niegdyś pełniła funkcję więzienia, w którym odbywały się egzekucje, a dziś jest miejscem mieszczącym różne ekspozycje związane z historią Salonik. Innego dnia mieliśmy z kolei możliwość obejrzeć zespół klasztorów położonych na skałach, czyli Meteory w Kalambace - drugie po Świętej Górze Athos najważniejsze centrum prawosławnego monastycyzmu w Grecji oraz zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedziliśmy także miejscowość Litochoro (zwaną przez naszych rodaków greckim Zakopanem) oraz jego największą atrakcję, czyli wąwóz rzeki Enipeas, który stanowi wejście do świata mitycznego Olimpu.

Jak więc można zauważyć – nie nudzimy się. Czas płynie szybko. Pozdrawiamy ze słonecznej Grecji. Εις το επανειδειν!!!

Opracowali: Magdalena Kołazińska-Bieleń Jerzy Dzikowski