Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

„…przez wąwozy śmierci rzucony ostry sygnał, znak z tamtej strony żeś nie wszystek umarł, że czekasz na prawnuka co przyjdzie z daleka…”

Słowa wspaniałej ballady Adama Sikorskiego i Piotra Mikołajczaka stały się inspiracją do powstania scenariusza spotkania z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dnia, w którym czcimy pamięć o bohaterach i próbujemy odkłamać dziesięciolecia oszczerstw pod adresem najwierniejszych żołnierzy Rzeczpospolitej. Niestety wciąż są ludzie, którzy zgodnie ze starą sowiecką narracją nazywają ich bandytami i mordercami. Ludzie, którzy chcą zatrzymać proces odnajdywania miejsc pochówku i ujawniania prawdy o latach antypolskiego terroru. A przecież nadal nie znamy miejsc spoczynku tysięcy żołnierzy niepodległościowego podziemia, mordowanych i chowanych w ukryciu. Każda odnaleziona mogiła to „znak z tamtej strony”, znak że bohaterowie wciąż czekają na godny pochówek i naszą narodową pamięć.

Montaż słowno-muzyczny, który uczniowie naszej szkoły (i nie tylko :) ) , mieli możliwość obejrzeć to próba ukazania historii typowej dla losów żołnierzy niepodległościowego podziemia. Od walk wrześniowych , bitew na Kresach Wschodnich, przez okres walki z Niemcami po ostatnią walkę. Walkę z sowieckim okupantem i polskimi zdrajcami. Walkę o niepodległość i honor.

Uczniowie usłyszeli także słowa zachęty do indywidualnego odkrywania historii Żołnierzy Wyklętych, bo to właśnie na młodych ludziach spoczywa obowiązek dbania o prawdę historyczną i pamięć o bohaterach.

Słowa podziękowania należą się uczniom zaangażowanym w to spotkanie: Wnuczce, Dziadkowi, Duchowi, naszym żołnierzom :), Natalii i Kasi za ich głosy. Jackowi i ekipie technicznej za kreatywność i poświęcenie !!!! Dla całego zespołu pod dyr. p. Andrzeja. Ogromne dzięki !!!! Damianie…. wyszło genialnie … Szacun !!!!

Dzięki za życzliwe słowa od widzów… praca nad scenariuszem to była przyjemność i dostarczyła mi wiele emocji. Tak jak próba opisania tego wydarzenia w krótkich słowach.

Próbował opisać P. Lipiński