W wigilię wielkiego święta narodowego 10. 11. 2016 r. uczniowie ZS NR 3 zebrali się w świetlicy szkolnej, aby uczcić 98 rocznicę odzyskania niepodległości. Po 123 latach zaborów Polska znów stała się wolnym i suwerennym państwem.

Odrodzenie ojczyzny zawdzięczamy Józefowi Piłsudskiemu i jego Legionistom. Z tej okazji uczniowie klasy III e LO SMS -  Angelika Wojciechowska, Dominika Kaczanowska, Justyna Grot, Olga Jabłońska, Dawid Wnuk, Maks Goch, Przemek Rajzyngier, Kuba Romanowski i Fabian Cieplak - przygotowali akademię,  której hasło przewodnie brzmiało - " ZA NIEPODLEGŁOŚĆ, CAŁOŚĆ I WOLNOŚĆ OJCZYZNY NASZEJ...." Oprócz słów o miłości, goryczy niewoli , tęsknocie, walce.... nie zabrakło też nastrojowych pięknych pieśni patriotycznych : " Rozkwitały pąki białych róż ", Wojenko, wojenko, cóżeś ty za pani", " Pierwsza brygada ", " O mój rozmarynie rozwijaj się". Wykonały je  Karolina Dźwiniel - kl. III c LO, Ilona Kurdziel - kl. II c LO przy akompaniamencie muzycznym dwóch kolegów - Marcina Jacniaka - kl. IV c T i Marcina Wołoszyna z kl. III c T.

Oprawę artystyczną montażu słowno - muzycznego przygotowały nauczycielki języka rosyjskiego, Panie Iwona Zielińska, Lidia Turkowska, Joanna Ambrożkiewicz.

(opracowanie: J. Ambrożkiewicz, zdjęcia: A. Wybraniec)