W dniu 21 września 2016 roku klasy IIIc T i III i T wraz z opiekunami p. E. Mariańską p. B. Pisiakiem i p. E. Bernacką były na wycieczce przyrodniczej w rezerwacie przyrody „Doły Szczeckie”. Wycieczka zorganizowana była przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kraśniku w ramach projektu: „Co Ziemia Kraśnika oferuje turystom, atrakcje turystyczne w Powiecie Kraśnickim”.
Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z miejscami atrakcyjnymi pod względem przyrodniczym w powiecie kraśnickim, zachęcenie młodzieży to uprawiania turystyki, jak również integracja zespołów klasowych.
Trasy ścieżek wyznacza sieć polodowcowych wąwozów biegnących przez rezerwat leśny "Doły Szczeckie” o powierzchni 204 ha, utworzony w 1997 r. na terenie leśnictwa Marynopole. Rezerwat "Doły Szczeckie" ma na celu ochronę gatunkową gromadnego stanowiska buka zwyczajnego, będącego fragmentem buczyny karpackiej.
Wyjątkowe ukształtowanie powierzchni rezerwatu, składające się z nieprzeciętnie malowniczo pociętego terenu w formie jarów, wąwozów i tzw. suchych dolin stwarza pewne ograniczenia w poruszaniu się (nieliczne drogi) ale stanowi dodatkowy walor turystyczny.
W rezerwacie występuje różnorodność gatunków liściastych, głównie buka ale także dębu szypułkowego, klonu, jawora, lipy drobnolistnej, osiki, graba i brzozy brodawkowatej. Miejscami występują sosna i świerk. W warstwie krzewów i runa leśnego występuje bardzo wiele interesujących gatunków ,w tym wiele objętych ochroną prawną. m.in. łuskiewnik różowy, kalina koralowa, kopytnik pospolity, paprotnik kolczysty, widłak wroniec, żywiec gruczołowaty, lepiężnik biały, parzydło leśne, lilia złotogłów, bluszcz pospolity i wiele innych.
Podczas zwiedzania rezerwatu towarzyszył młodzieży specjalista służby leśnej p. Katarzyna Pochodyła z nadleśnictwa Gościeradów, która przekazała młodzieży wiele ciekawych informacji dotyczących roślinności i zwierząt zamieszkujących te tereny. Młodzież dowiedziała się, na czym polega praca leśnika i jak ważna jest ochrona pomników przyrody.
Wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Zachęcamy do zwiedzania miejsc atrakcyjnych przyrodniczo w naszym powiecie. Osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie projektu na terenie szkoły to p. E. Mariańska i E. Bernacka.
Opracowanie E. Bernacka