DZIEŃ PATRONA

Dnia 1 kwietnia 2016 roku w Zespole Szkół nr 3 odbyła się uroczystość z okazji Dnia Patrona Szkoły - Juliusza Słowackiego. Wzięło w nim udział wielu znamienitych gości: Wicestarosta Kraśnicki M. Socha, Burmistrz Miasta Kraśnik M.Włodarczyk, przedstawiciele Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie płk W. Wiśniewski, mjr M. Przedpełski, st. chor. sztab. T. Matuszczak, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie Wielonarodowej Brygady w Lublinie- mjr K. Świercz, Politechniki Lubelskiej- prof. dr hab. A. Wac - Włodarczyk, dr hab. A. Rudawska. Swą obecnością zaszczycili nas również: p. M. Sołtys, p. M. Kulesza, Bryg. A.Bis, komisarz J. Dzikowski, dyrektorzy szkół p. W. Skrzyńska, p. K. Staruch, p. A. Stolarska. p. A. Miśkiewicz, p. G. Posyniak, p. A. Marcinkowska, p. A Wołoszyn, p. W. Naborczyk.

Ważnym elementem tych uroczystości były akcenty, związane z cieszącymi się dużym zainteresowaniem mundurowymi kierunkami kształcenia w tej placówce - ślubowanie klas pierwszych, wręczenie zaświadczeń uczniom kończącym naukę oraz podpisanie umowy o współpracy z Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie w celu prawidłowej realizacji procesu kształcenia uczniów klas mundurowych, prowadzące do opanowania przez nich wiedzy i umiejętności z zakresu szkolenia wojskowego określonych w „Minimum programowym”, a tym samym przygotowania do odbycia służby przygotowawczej według „skróconego programu szkolenia podstawowego Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej”.

Jako pierwszy głos zabrał Dyrektor ZS3 w Kraśniku p. A. Ciupak  podkreślając, że naszych wychowanków  pragniemy uczyć tego, aby właściwie rozumieli i wprowadzali słowa wieszcza, które widnieją na sztandarze naszej szkoły - Póki jesteśmy młodzi, wszystko jest przed nami oraz aby byli świadomi, że młodość otwiera przed nimi ogromne możliwości, o ile zechcą z nich skorzystać, przekonując jednocześnie, że te zadania z powodzeniem są w tej placówce realizowane.

A dowodem na to mogą być między innymi: utworzenie grupy Spice Gears, która będzie rywalizować w międzynarodowych zawodach First Robotics Competition, sportowe sukcesy uczniów, w szczególności zapaśników, czy chociażby I miejsce dla absolwenta tutejszego technikum Bartłomieja Sobótki w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Inżynierów i Mechaników Polskich.

Sukcesy te zauważyli także goście zaproszeni na uroczystość. Gratulacje i życzenia przy okazji Dnia Patrona uczniom i nauczycielom z Trójki złożyli między innymi wicestarosta Mariusz Socha, burmistrz Mirosław Włodarczyk i przedstawiciele kraśnickich parlamentarzystów.

Następnie głos zabrali: mjr K. Świercz, p. M. Sołtys, p. Mateusz Kulesza.

Na koniec obchodów Dnia Patrona młodzież z klasy III aT , II eSMS oraz IIIdT pod kierunkiem p. A. Szafran i J. Głowniak w humorystyczny sposób postarała się ustosunkować do gombrowiczowskiej tezy: "Słowacki wielkim poetą był!".

(Opracowanie: Anna Szafran, zdjęcia: Anna Wybraniec)