Wycieczka w ramach projektu: „Miejsca Pamięci Narodowej Powiatu Kraśnickiego”

HOT-INFO

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W dniu 30 marca 2016 roku odbyła się wycieczka w ramach projektu: ”Miejsca Pamięci Narodowej Powiatu Kraśnickiego” przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kraśniku. Wycieczka, w której uczestniczyli uczniowie klasy 2iT rozpoczęła się od cmentarza parafialnego w Kraśniku, gdzie znajduje się Kwatera z okresu II wojny światowej - 3 mogiły ziemne z krawężnikami, w części centralnej znajduje się pomnik z tablicą: W HOŁDZIE BOJOWNIKOM O POLSKĘ SPRAWIEDLIWOŚCI SPOŁECZNEJ CZŁONKOM PPR, AL, BCH I PARTYZANTOM RADZIECKIM WYMORDOWANYM PRZEZ OKUPANTA HITLEROWSKIEGO CZEŚĆ ICH PAMIĘCI 22 LIPCA 1964 R. SPOŁECZEŃSTWO POWIATU KRAŚNICKIEGO.

Na cmentarzu uczniowie odwiedzili również mogiłę AK Mieczysława Smoka ps. Bufor. Na pomniku znajduje się tablica z napisem: MIECZYSŁAW SMOK ŻOŁNIERZ AK PS. BUFOR ŻYŁ LAT 26 ZAMORDOWANY PRZEZ UB 28 II 1946 R POKÓJ JEGO DUSZY.

Z cmentarza parafialnego uczniowie wraz z opiekunami udali się w kierunku kościoła WNMP w Kraśniku, na którego terenie znajdują się dwa pomniki, jeden ku pamięci poległym i pomordowanym mieszkańcom powiatu kraśnickiego przez najeźdźców niemieckich i sowieckich w latach 1939-1945, drugi ku pamięci żołnierzy 24 Pułku Ułanów im H. ST. Żółkiewskiego poległym na polu chwały o wolność ojczyzny na pobojowiskach Polski, Francji, Belgii, Holandii i Niemiec. (1939-1945).

Kolejnym etapem wycieczki był cmentarz z I Wojny Światowej Dzierzkowice - Podwody. Cmentarz ten powstał 24-25 sierpnia 1914r. tuż po walkach toczonych w trakcie tzw. I bitwy kraśnickiej (23-25 sierpnia). Założony został na miejscu krwawych walk wśród pól, miedzy wsiami Suchodoły i Podwody. Tu spoczywa około 180 żołnierzy Armii Austro-Węgierskiej i Rosyjskiej. Dzięki staraniom Austriackiego Czarnego Krzyża oraz Gminy Dzierzkowice w 2011r. cmentarz został zrewaloryzowany. Wykonano prace porządkowe, trwałe metalowe ogrodzenie oraz granitowy pomnik z tekstem w języku polskim, rosyjskim i niemieckim.

Ostatnim etapem wycieczki był cmentarz wojenny Żołnierzy Niemieckich i Rosyjskich. Chruślanki Józefowskie 1915. Wycieczka była wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu.

Osoby odpowiedzialne za projekt to p. E. Mariańska, E. Bernacka

Opracowanie: Elżbieta Bernacka