Wycieczka przyrodnicza klasy 2 c T i 2 i T

HOT-INFO

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W dniu 2 października 2015 roku klasy II c T i II i T wraz z opiekunami p. E. Mariańską p. B. Pisiakiem i p. E. Bernacką były na wycieczce przyrodniczej w Łanach i Marynopolu. Wycieczka zorganizowana była przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kraśniku w ramach projektu „Co Ziemia Kraśnika oferuje turystom, atrakcje turystyczne w Powiecie Kraśnickim”.

Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z miejscami atrakcyjnymi pod względem przyrodniczym w powiecie kraśnickim, zachęcenie młodzieży do uprawiania turystyki, jak również integracja zespołów klasowych.

Pierwszym etapem wycieczki był zespół źródeł „Źródliska w Łanach” Pomnik przyrody nieożywionej „Źródliska” w miejscowości Łany to jeden z wyróżniających się obszarów w Gminie Gościeradów. Wypływająca pod ciśnieniem hydrostatycznym woda, uruchamiająca warstwę luźnych piasków tworzy zjawisko bijących „gejzerów”. Ciekawostką jest fakt, że temperatura wody utrzymuje się na stałym poziomie i niezależnie od pory roku wynosi 10,20C– 10,30C.

Kolejny etap to rezerwat przyrody w Marynopolu. Rezerwat utworzony został w 1976 r. na powierzchni 156,76 ha. Położony jest w gminie Gościeradów, powiat kraśnicki, leśnictwo Marynopole. Powołany został w celu zachowania stanowiska jodły grupowo występującej na północno – wschodniej granicy naturalnego zasięgu. Oprócz starodrzewu jodłowego w rezerwacie występuje drzewostan grabu i dębu bezszypułkowego, oraz pojedyncze okazy sosny i świerka. Ścisła ochroną objęto: widłaki wroniec i goździsty oraz wawrzynek wilczełyko. Częściowa ochrona obejmuje: kopytnika pospolitego, marzankę wonną, konwalię majową, lepiężnika białego i brzozę czarną.

Podczas zwiedzania rezerwatu towarzyszył młodzieży leśniczy Krzysztof Likos z nadleśnictwa Gościeradów, który przekazał młodzieży wiele ciekawych informacji dotyczących roślinności i zwierząt zamieszkujących te tereny. Leśniczy pokazał również młodzieży nowoczesną szkółkę leśną położoną przy rezerwacie, gdzie można było zaznajomić się z hodowlą roślin, codzienną ich pielęgnacją, nawadnianiem oraz potrzebnym do tego sprzętem. Młodzież dowiedziała się, na czym polega praca leśnika i jak ważna jest ochrona pomników przyrody.

Wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Zachęcamy do zwiedzania miejsc atrakcyjnych przyrodniczo w naszym powiecie.

Osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie projektu na terenie szkoły to p. E. Mariańska i E. Bernacka.

Opracowanie i zdjęcia E. Bernacka