Wycieczka w ramach projektu ”Miejsca pamięci historycznej na terenie powiatu kraśnickiego”

HOT-INFO

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W dniu 12 marca 2015 odbyła się wycieczka do miejsc pamięci historycznej na terenie powiatu kraśnickiego w ramach projektu ”Miejsca pamięci historycznej na terenie powiatu kraśnickiego”.

Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z faktami historycznymi zwiedzanych miejsc, uczenie patriotyzmu i szacunku do dziedzictwa kulturowego i historycznego miejsc pamięci historycznej w powiecie kraśnickim.

W wycieczce wzięli uczniowie klas 1iT, 1cT, 1cLO i II SMS, którzy przygotowali tło historyczne i najważniejsze fakty zwiedzanych miejsc. Pani W. Szachniewicz, nauczyciel historii, uzupełniała informacje uczniów o dodatkowe wątki historyczne i wyjaśniała szczegółowo tło historyczne zwiedzanych miejsc.

Pierwszym etapem wycieczki był Borów, gdzie na parafialnym cmentarzu w zbiorowej mogile złożonych zostało 806 ofiar największego mordu ludności, jednej z najbrutalniejszych akcji pacyfikacji przeprowadzonych przez Niemców na terenach wiejskich okupowanej Polski. 2 lutego 1944 Niemcy przeprowadzili na szeroką skalę akcję eksterminacyjną wymierzoną w polskie wsie. Pacyfikacja Borowa rozpoczęła się o godzinie 11:00 podpaleniem zabudowań, po czym do wsi wkroczyli Niemcy i Ukraińcy. Większość schwytanych mieszkańców spędzono na placyk koło dzwonnicy i tam rozstrzelano ogniem broni maszynowej. Wielu innych zakłuto bagnetami lub spalono żywcem. Po wojnie udało się ustalić nazwiska 229 zamordowanych, z czego 183 pochodziło z Borowa, pozostali z sąsiednich miejscowości (informacje o Borowie przygotowali Bartek Kowal i Kamil Mikusek z II e SMS).

Następnym etapem wycieczki był Szczecyn, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła i pomnik poświęcony ofiarom pacyfikacji. Wieś Szczecyn zapisała się na kartach historii jednym z najtragiczniejszych wydarzeń. Był dzień 2 lutego 1944 r., mieszkańcy wsi zostali wczesnym rankiem otoczeni przez wojska niemieckie. Kazano im opuścić swoje domy, plądrowano dobytek, każda próba oporu kończyła się zastrzeleniem. Cenne rzeczy zabierano, a następnie cała wieś została podpalona. Pacyfikacja nie oszczędziła nikogo, ginęli mężczyźni, kobiety i dzieci. Według różnych źródeł zginęło około 200 mieszkańców.

Ze Szczecyna uczniowie wraz z opiekunami udali się do Rzeczycy Księżej, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła 18 powstańców poległych 18 lipca 1863 w bitwie pod Polichną. Pod Polichną doszło do boju pomiędzy oddziałem płk.Tomasza Wierzbickiego, a rosyjskim oddziałem mjr Włodyczki. Mogiła powstańcza ma postać grobu z tabliczką o treści ”W hołdzie 18-tu powstańcom poległym dnia 18.07.1863 w bitwie z oddziałem moskali w Lesie Mosty pod Polichną. Pokój im duszom” (informacje przygotowała Renata Nagórna II e SMS).

Karpiówka z pomnikiem Ofiar Pacyfikacji Hitlerowskiej, to następny punkt na mapie wydarzeń historycznych powiatu kraśnickiego. W dniu 31 grudnia 1943 r. hitlerowcy wkroczyli do wsi, podpalili zabudowania i przystąpili do masowej egzekucji bezbronnej ludności. Ze strasznych męczarni w szopie, w której żywcem spalono 49 osób, uratowała się tylko jedna kobieta - Maria Koszałka. W 1946 roku wieś Karpiówka została odznaczona Krzyżem Grunwaldu III klasy (informacje przygotowała Dominika Jargieła kl 1c LO).

Blinów to kolejne miejsce pamięci historycznej, gdzie na miejscowym cmentarzu znajduje się mogiła i pomnik powstańca z 1863 r. Adama Rumiszewskiego oraz zbiorowa mogiła ofiar II wojny światowej” (informacje przygotował Michał Orzeł kl 1cT).

Ostatnim punktem wycieczki był Ostrów z „Pomnikiem Zbiorowej Mogiły Żołnierzy z I Wojny Światowej".

Wycieczka była wspaniałą lekcją historii, patriotyzmu i wychowania obywatelskiego.

Osoby odpowiedzialne za projekt to: p. E. Mariańska, p.W.Szachniewicz i p. E. Bernacka.

Opracowanie i zdjęcie: Elżbieta Bernacka