Klasa I B LO w Dorohusku

Wyjazdy klas mundurowych do Dorohuska weszły na stałe do programu szkoleniowego. W tym roku pierwsze zajęcia w placówce straży granicznej odbyły się z pewnym opóźnieniem, bo dopiero 3 marca. Uczestniczyli w nich uczniowie klasy I b LO, na którą składają się dwie grupy: straży granicznej i służb mundurowych. Towarzyszyli im opiekunowie – wychowawczyni Izabela Mazur, a także panie Anna Rydz i Anna Wybraniec.

Na miejscu oczekiwał na swoich podopiecznych porucznik Henryk Józiuk. Temu pierwszemu spotkaniu uczniów z tym, co być może kiedyś stanie się ich pracą, sposobem na życie albo pasją, towarzyszyła wyjątkowo ładna pogoda, która utrzymała się przez kilka godzin. W towarzystwie jednego z pracowników placówki odwiedziliśmy różne obiekty wchodzące w skład kompleksu budynków na przejściu granicznym w Dorohusku. Młodzież usłyszała, jak wyglądają obowiązki służb granicznych, miała okazję zobaczyć pracę psa przeszukującego samochody przekraczające granicę państwa, odbyła obowiązkowy spacer do „czerwonej linii” na środku mostu nad Bugiem, a na koniec przeżyła pierwszy w życiu patrol na zielonej granicy.

Szczęśliwie deszcz zaczął padać dopiero wówczas, gdy wsiedliśmy do autobusu. Okazało się, że uczniowie szybko odzyskali siły, bo po posileniu się zapasami zabranymi z domu śpiewali niemal przez całą drogę powrotną. Może więc wrażenie, że nie wszyscy z jednakowym zaciekawieniem uczestniczyli w tej wyprawie, było mylne? Teraz czekamy na kolejny wyjazd!

Opracowanie: Izabela Mazur