Wycieczka przedmiotowa klasy IVc Technikum do Kraśnickiej Fabryki Łożysk Tocznych – PBF w Kraśniku

29 października 2014 roku uczniowie klasy IV c Technikum Mechanicznego o specjalności obsługa pojazdów samochodowych, wzięli udział w wycieczce przedmiotowej do Kraśnickiej Fabryki Łożysk Tocznych – PBF. W zakładzie tym produkowane są łożyska toczne średnio i wielkogabarytowe.

Opiekunami grupy byli: Bernarda Jarzyna, Krzysztof Adamski oraz Piotr Suchora. Wycieczkę zorganizował wspólnie z działem szkoleniowym zakładu Krzysztof Czubiński. Wycieczkę poprowadził pracownik BHP oraz przewodnik, który jednocześnie udzielał wszelkich informacji na temat procesu produkcyjnego i wydziałów które zwiedzali uczniowie. Zwiedzanie rozpoczęto od wydziałów obróbki plastycznej na gorąco. Jednym z tych wydziałów jest kuźnia HATEBUR (T1) na której odbywa się kucie matrycowe pierścieni łożysk tocznych. Następnie grupa przeszła na wydział Łożysk Wielkogabarytowych gdzie obejrzeli etapy powstawania i montowania elementów konstrukcyjnych największych łożysk tocznych, a następnie przygotowania do wysyłki. Kolejnym wydziałem na który udała się klasa był wydział obróbki skrawaniem zgrubnej. Jest to wydział P-5 na którym znajdują się automaty i półautomaty tokarskie oraz obrabiarki sterowane numerycznie. Dokonywana jest na nich obróbka zgrubna tokarska pierścieni zewnętrznych i wewnętrznych łożysk tocznych. Następny etap wycieczki to przejście na wydział gdzie młodzież zapoznała się z procesem obróbki cieplnej w systemie ciągłym, półautomatycznym. Kolejny punkt wycieczki to zwiedzanie wydziału obróbki wykańczającej pierścieni łożysk tocznych. Polega ona na szlifowaniu dogładzaniu i polerowaniu wybranych powierzchni pierścieni łożyskowych. Na zakończenie zwiedzania tego wydziału uczniowie obejrzeli proces montażu łożysk tocznych na linii automatycznej oraz ten sam proces wykonywany ręcznie. Przed wysyłką łożyska poddawane są kontroli jako wyrób finalny, a następnie konserwowane, pakowane i przygotowane do wysyłki. Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzanie wydziału pomocniczego Głównego Mechanika M-1. Znajduje się na nim największa obrabiarka sterowana numerycznie MAZAK.

Składamy podziękowania działowi szkoleniowemu oraz Dyrekcji zakładu PBF za umożliwienie zwiedzenia go przez uczniów naszej szkoły.

Opracowanie: Krzysztof Czubiński.